Migrena przestanie być już problemem. Na ten lek czeka 8 milionów Polaków

Migrena jest częstsza niż astma, epilepsja i cukrzyca razem wzięte. To najbardziej rozpowszechnione chroniczne schorzenie świata rozwiniętego, dotykające 15 proc. ludzkości. Wreszcie powstał spray donosowy, która pozwala walczyć z migreną – nazywa się Zavzpret i został zatwierdzony do użytku w Stanach Zjednoczonych.
Migrena przestanie być już problemem. Na ten lek czeka 8 milionów Polaków

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy donosowy spray do szybkiego leczenia migreny u dorosłych. Zavegepant (sprzedawany jako Zavzpret) został opracowany przez firmę farmaceutyczną Pfizer i może złagodzić ból oraz inne uciążliwe objawy migreny w 15 minut po zażyciu. To prawdziwy przełom w walce z tym chronicznym schorzeniem, na które tylko w Polsce cierpi aż 8 mln osób.

Czytaj też: Przed migreną w naszej głowie powstaje istne “tsunami” z neuroprzekaźnikiem

Zavegepant będzie dostępny w amerykańskich aptekach od lipca 2023 r., a wkrótce można spodziewać się procesu certyfikacji w krajach Unii Europejskiej. Na ten moment jednak żadne konkretne daty nie są znane.

Migrena pod kontrolą – pierwszy taki spray na rynku

Na rynku jest dostępnych kilka różnych leków ukierunkowanych w leczeniu migreny, w tym kilka sprzedawanych pod postacią sprayów do nosa. Zavzpret jest jednak pierwszym, który działa poprzez blokowanie peptydu pochodnego genu kalcytoniny (CGRP), neuropeptydu złożonego z 37 aminokwasów, który jest najsilniejszą znaną biologicznie czynną substancją rozszerzającą naczynia. Od dłuższego czasu jest ona celem naukowców badających patogenezę migreny i nawet istnieje kilka leków doustnych blokujących CGRP, ale wiele osób ma po nich nudności i nie toleruje ich dobrze. Z Zavzpret nie ma takiego problemu, bo dociera on bezpośrednio do źródła problemu.

Przeprowadzone badania kliniczne fazy 3 potwierdzają skuteczność Zavzpret. Był on statystycznie lepszy w łagodzeniu bólu migrenowego w ciągu dwóch godzin od aerozolu do nosa bez żadnych składników aktywnych (placebo).

Zavzpret /Fot. Pfizer

W jednym z badań opublikowanych w czasopiśmie The Lancet Neurology, około 24 proc. osób, które przyjęły pojedynczą dawkę 10 mg leku Zavzpret, zgłosiło, że nie odczuwało bólu dwie godziny później, w porównaniu z 15 proc. grupy, która otrzymała spray do nosa bez żadnych składników aktywnych.

Czytaj też: Pierwszy antydepresant w sprayu. Na bazie narkotyku

Dr Kathleen Mullin, zastępca dyrektora medycznego w New England Institute for Neurology & Headache, mówi:

Kiedy pojawia się migrena, ma to znaczący negatywny wpływ na codzienne życie danej osoby. Wśród moich pacjentów z migreną jedną z najważniejszych cech opcji leczenia doraźnego jest szybkość jej działania. Jako spray do nosa o szybkim wchłanianiu leku, Zavzpret oferuje alternatywną opcję leczenia dla osób, które potrzebują ulgi w bólu lub nie mogą przyjmować leków doustnych z powodu nudności lub wymiotów, dzięki czemu mogą szybko wrócić do normalnego funkcjonowania.

Badania potwierdzają, że Zavzpret był dobrze tolerowany przez pacjentów. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi u co najmniej 2 proc. osób przyjmujących ten lek były zaburzenia smaku. Sporadycznie zdarzały się także nudności, uczucie dyskomfortu w nosie i wymioty. Nie przeszkodziło to jednak FDA w zatwierdzeniu Zavzpret jako skutecznego leku donosowego na migrenę. Warto nadmienić, że jedynym przeciwwskazaniem stosowania preparatu jest nadwrażliwość na zavegepant lub którykolwiek ze składników leku.

Migreny są około trzy razy częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Często wiążą się z pulsującym bólem głowy, który może trwać przez wiele godzin lub dni. Często wiąże się z nadwrażliwością na światło lub dźwięk, a także zaburzeniami widzenia (tzw. mroczkami).