Na czym polega minimalizm? 

Minimalizm to ideologia, która przejawia się w określonym stylu życia, polegającym na redukowaniu liczby posiadanych przedmiotów. Osoba praktykująca minimalizm stara się pozbywać ich nadmiaru, a także rezygnuje z kupowania niepotrzebnych rzeczy. Filozofia minimalizmu polega na byciu zadowolonym z tego, co się ma, bez próby dorównywania innym ludziom.  

Minimalista koncentruje się w swoim życiu głównie na tym, co istotne i niezbędne w celu zaspokajania ważnych potrzeb. Przejawia antykonsumpcjonistyczną postawę, unikając zakupów pod wpływem reklam. Ceni również wartości ekologiczne, ograniczając swój negatywnych wpływ na środowisko.  

Minimalizm często idzie w parze z takimi ideologiami jak slow life, slow food czy dobrowolna prostota. Jego praktykowanie wiąże się również z oszczędnością, dzięki czemu minimalistom łatwiej jest osiągnąć niezależność finansową. W życiu kierują się własnymi potrzebami i pozostają mniej podatni na manipulacje. Często odcinają się także od nadmiaru bodźców, np. rezygnując z oglądania telewizji. W zamian preferują bliski kontakt z naturą i pielęgnowanie relacji z bliskimi sobie ludźmi. 

 

Jak wprowadzić minimalizm do życia? 

Minimalizm jest drogą, którą wymaga podejmowania każdego dnia nowych decyzji dotyczących upraszczania swojego życia. Jeżeli zastanawiasz się, jak żyć minimalistycznie, wtedy pomocne mogą okazać się poniższe porady. Pamiętaj, aby minimalizmu nie traktować zbyt radykalnie, np. ograniczając liczbę rzeczy do 100. Możesz pozwolić sobie na elastyczność, dostosowując zasady minimalizmu do własnych potrzeb i aktualnej sytuacji życiowej.

 

Minimalizm w życiu: planuj zakupy 

Minimalistyczne życie wymaga przyjęcia świadomej postawy względem zakupów. Warto planować je z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie kupować pod wpływem emocji czy manipulacji ze strony sprzedawców. Minimaliści często przygotowują listę zakupów i będąc w sklepie starają się do niej stosować.

Ważna zasada jest również taka, aby nie wybierać się na zakupy głodnym, ponieważ wtedy mamy znacznie większą skłonność do impulsywnych decyzji zakupowych. Osoby przestrzegające zasad minimalizmu często kupują przez internet. Pozwala im to szybciej porównywać ceny i pozostałe parametry produktów.