Minimalizm w życiu. Jak go praktykować i jakie daje korzyści?

W czasach panującego obecnie w świecie zachodnim konsumpcjonizmu, część osób decyduje się przyjąć odmienną postawę, jaką jest minimalizm. Jego praktykowanie może wynikać z różnych pobudek – np. finansowych, psychologicznych, religijnych czy ekologicznych. W artykule przedstawiamy definicję minimalizmu. Podpowiadamy również, jak wprowadzić minimalizm w życie.
Minimalizm w życiu. Jak go praktykować i jakie daje korzyści?

Na czym polega minimalizm? 

Minimalizm to ideologia, która przejawia się w określonym stylu życia, polegającym na redukowaniu liczby posiadanych przedmiotów. Osoba praktykująca minimalizm stara się pozbywać ich nadmiaru, a także rezygnuje z kupowania niepotrzebnych rzeczy. Filozofia minimalizmu polega na byciu zadowolonym z tego, co się ma, bez próby dorównywania innym ludziom.  

Minimalista koncentruje się w swoim życiu głównie na tym, co istotne i niezbędne w celu zaspokajania ważnych potrzeb. Przejawia antykonsumpcjonistyczną postawę, unikając zakupów pod wpływem reklam. Ceni również wartości ekologiczne, ograniczając swój negatywnych wpływ na środowisko.  

Minimalizm często idzie w parze z takimi ideologiami jak slow life, slow food czy dobrowolna prostota. Jego praktykowanie wiąże się również z oszczędnością, dzięki czemu minimalistom łatwiej jest osiągnąć niezależność finansową. W życiu kierują się własnymi potrzebami i pozostają mniej podatni na manipulacje. Często odcinają się także od nadmiaru bodźców, np. rezygnując z oglądania telewizji. W zamian preferują bliski kontakt z naturą i pielęgnowanie relacji z bliskimi sobie ludźmi. 

 

Jak wprowadzić minimalizm do życia? 

Minimalizm jest drogą, którą wymaga podejmowania każdego dnia nowych decyzji dotyczących upraszczania swojego życia. Jeżeli zastanawiasz się, jak żyć minimalistycznie, wtedy pomocne mogą okazać się poniższe porady. Pamiętaj, aby minimalizmu nie traktować zbyt radykalnie, np. ograniczając liczbę rzeczy do 100. Możesz pozwolić sobie na elastyczność, dostosowując zasady minimalizmu do własnych potrzeb i aktualnej sytuacji życiowej.

 

Minimalizm w życiu: planuj zakupy 

Minimalistyczne życie wymaga przyjęcia świadomej postawy względem zakupów. Warto planować je z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie kupować pod wpływem emocji czy manipulacji ze strony sprzedawców. Minimaliści często przygotowują listę zakupów i będąc w sklepie starają się do niej stosować.

Ważna zasada jest również taka, aby nie wybierać się na zakupy głodnym, ponieważ wtedy mamy znacznie większą skłonność do impulsywnych decyzji zakupowych. Osoby przestrzegające zasad minimalizmu często kupują przez internet. Pozwala im to szybciej porównywać ceny i pozostałe parametry produktów. 

 

Minimalizm w życiu: nie porównuj się z innymi 

Minimaliści starają się być zadowoleni z tego, co posiadają. Nie porównują się z innymi ludźmi i nie zazdroszczą im. Zadowalają się tym, co niezbędne, dlatego mogą odczuwać każdego dnia wdzięczność. Minimalista nie próbuje innym dorównywać, dążąc do zarabiania więcej pieniędzy, posiadania dużego domu, drogiego samochodu czy innych rzeczy. 

Minimalizm stosowany w życiu codziennym pozwala mniej pracować. Ograniczając świadomie swoje potrzeby, można zadowolić się słabiej płatną pracę i rezygnować z nadgodzin. Dla minimalisty ważniejszą wartością od pieniędzy czy rzeczy materialnych jest wolny czas. Może go poświęcić np. na pielęgnowanie relacji ze swoimi bliskimi, rozwój osobisty czy realizację własnych pasji.  

 

Minimalizm w życiu: pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy 

Filozofia minimalizmu zakłada pozbywanie się zbędnych przedmiotów, z których przez dłuższy czas nie korzystamy. Jest to zatem przeciwna postawa do zbieractwa, w myśl którego każda rzecz może się w przyszłości przydać. Minimaliści kierują się zwykle zasadą, że przedmiotu nieużywanego przez rok, np. ubrania zalegającego w szafie, można się bez wyrzutów sumienia pozbyć. Zanim wyrzucisz jednak jakąś rzecz na śmietnik, zastanów się wcześniej, czy ktoś inny nie mógłby z niej skorzystać. Możesz np. zaproponować jej przekazanie bliskim czy organizacji zajmującej się pomocą osobom bezdomnym i ubogim. 

Niepotrzebne przedmioty można również spróbować sprzedać lub bezpłatnie oddać, np. za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Innym rozwiązaniem jest ich powtórne wykorzystanie, dzięki czemu minimalizm wyzwala kreatywność. Aby nie gromadzić nadmiaru rzeczy, dobrze jest w razie potrzeby je wypożyczać – np. od sąsiadów. Możliwe, że posiadają oni coś, czego używasz tylko kilka razy do roku, np. wiertarki czy szlifierki. Odwdzięcz się im tym samym, jeżeli sami będą potrzebować czegoś, co posiadasz. 

 

Minimalizm w życiu: nie rezygnuj z przyjemności 

Minimalizm to nie skąpstwo czy ascetyzm. Nie polega na rezygnacji z wszystkich przyjemności i życiu w stylu mnicha. Wprowadzając taką postawę do swojego życia, nie należy przesadnie się umartwiać czy radykalnie oszczędzać. Pieniądze są przecież po to, aby je wydawać – minimaliści robią to po prostu w sposób świadomy i racjonalny. Nie realizują swoich wszystkich zachcianek, ponieważ wartości duchowe są dla nich ważniejsze niż materialne.  

Minimalizm nie powinien jednak wiązać się z chodzeniem w przetartych ubraniach, zaniedbywaniem wyglądu, kupowaniem taniej żywności o wątpliwej jakości, rezygnacją z pomagania innym czy odbierania prezentów od bliskich osób. Można jednak zasugerować im, żeby zamiast kupowania drogich przedmiotów, zaproponowali np. wspólną kolację, bilet do kina, własnoręcznie przygotowane wypieki czy przetwory. 

 

Minimalizm w życiu: nie narzucaj swoich poglądów 

Minimalistyczne życie ma sens tylko wtedy, gdy jest dobrowolne. Nie ma więc najmniejszego sensu, aby przekonywać na siłę swoich bliskich do takiej filozofii, jeżeli jej nie podzielają. W ten sposób możesz ich jedynie jeszcze bardziej zniechęcić i prowokować niepotrzebne konflikty. Nie próbuj nikogo zmieniać, a raczej postaraj się zainspirować przykładem własnego życia. 

Warto poszukać innych osób, które podzielają twój światopogląd związany z minimalizmem. Chociażby w internecie działa wielu blogerów, którzy dzielą się swoim minimalistycznym życiem – można więc spróbować nawiązać z nimi kontakt. Dzięki temu poczujesz się częścią wspólnoty osób, które myślą w podobny sposób i kierują się w życiu podobnymi wartościami. Obniży to skłonność do narzucania swoich poglądów najbliższym.

 

Minimalizm w życiu: jakie daje korzyści?  

Wprowadzanie w życie minimalizmu jest znacznie łatwiejsze, jeżeli potrafisz dostrzec korzyści z tego wynikające, a nie traktujesz takiej postawy jedynie jako wyrzeczenia. Przede wszystkim minimalizm pozwala zyskać poczucie wolności i niezależności.

Minimaliści żyją zgodnie z własnymi celami i potrzebami, będąc mniej podatnymi na wpływy innych ludzi. Mogą świadomie podjąć decyzję o słabiej płatnej pracy, która pozwala im zachowywać równowagę pomiędzy życiem prywatnym z zawodowym. Nie muszą godzić się na nadgodziny, ponieważ mają mniejsze potrzeby konsumpcyjne. Są w stanie łatwiej zaoszczędzić pieniądze, np. na emeryturę, wyjazd wakacyjny, rozwój osobisty czy realizację własnych pasji. Rzadziej odczuwają stres i takie nieprzyjemne emocje jak zazdrość, zawiść, lęk czy niepokój. 

Inną korzyścią płynącą z minimalizmu jest uporządkowanie przestrzeni. Pozbywając się niepotrzebnych przedmiotów, mniej czasu poświęcasz na ich czyszczenie, naprawy czy konserwację. W uporządkowanej przestrzeni znacznie przyjemniej się pracuje i wypoczywa. Pozbywasz się również lęku związanego z kradzieżą kosztownych rzeczy. Minimalizm ułatwia także częste przeprowadzki, ponieważ nie trzeba poświęcać wiele czasu na pakowanie i przewożenie przedmiotów. 

Minimalistyczne życie pozwala również kształtować pozytywne postawy u swoich dzieci, które naśladują zachowania swoich rodziców. Jeżeli będą widzieć, że mama czy tata sami nie kupują drogich gadżetów czy innych zbędnych przedmiotów, wtedy same będą mniej podatne na reklamy i inne zabiegi marketingowe. Łatwiej jest wtedy przekazywać im duchowe wartości. Minimaliści zwykle spędzają ze swoimi dziećmi sporo czasu, ponieważ oszczędzają go dzięki krótszej pracy czy rezygnacji z pochłaniających czas rozrywek.