Mordercze upały

Już wkrótce fale ekstremalnych letnich upałów będą w Europie na porządku dziennym.

Jeszcze wiele razy powtórzą się ekstremalne temperatury z lata 2003 roku. W tym stuleciu o wiele częściej będą przychodziły skrajnie gorące lata, co będzie miało szkodliwy wpływ na zdrowie Europejczyków, zwłaszcza z południowej części naszego kontynentu. Do takiego wniosku doszli niedawno szwajcarscy naukowcy.

Wskutek nadzwyczajnych upałów w lecie 2003 roku w Europie zmarło ponad 40 tys. ludzi więcej, niż podczas przeciętnego lata. W wielu miastach temperatura na początku sierpnia dochodziła do ponad 40 stopni Celsjusza. Na warunki pogodowe szczególnie narażone są małe dzieci, starsze osoby i osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia czy też układu oddechowego. Największym ryzykiem dla zdrowia jest połączenie ekstremalnie wysokich temperatur, wysokiej wilgotności powietrza, oraz długiego czasu utrzymywania się takich warunków.

Grupa badaczy z Eidgenössische Technische Hochschule Zürich porównała wyniki sześciu aktualnych symulacji klimatycznych z ośmioma starszymi analizami i przedstawiła nową prognozę pogody. Klimatolog Christoph Schär wraz z kolegami wywnioskował na tej podstawie, że na południu Europy liczba dni z temperaturami ponad 40 stopni Celsjusza będzie stopniowo wzrastać. Obecnie na Półwyspie Iberyjskim oraz w obszarze śródziemnomorskim tak gorące są przeciętnie dwa dni w roku. Od roku 2021 liczba ta zwiększy się do dni 13, a w latach 2071 do 210 – nawet do 40 dni w roku. Ponadto wzrośnie długość utrzymujących się upałów, zmniejszy się również różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą. W Europie do końca tego wieku liczba takich dni ulegnie zwiększeniu do 12. Wysokie temperatury będą najsilniej odczuwalne wzdłuż wielkich europejskich rzek, takich jak Pad czy Dunaj, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, a także w wielkich metropoliach, takich jak Ateny, Mediolan, czy też Neapol. Ponieważ miasta nagrzewają się szybciej i stygną wolniej, powietrze miejskie jest najczęściej jeszcze bardziej gorące, niż w obszarach wiejskich.

Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie „Nature Geoscience”.

źródło: www.ethlife.ethz.ch