Mosty zamiast murów. Jak mówić, by inni nas słuchali i rozumieli?

”To musi być ciekawe, słyszeć od kilku osób tę samą historię” – powiedziałam kiedyś do znajomego coacha, który pracował z sześcioma skłóconymi ze sobą menedżerami pewnej korporacji. „Zdecydowanie! Ich wersje wydarzeń są czasem zupełnie różne – zauważają i skupiają się właściwie tylko na tym, co jest dla nich ważne. Uświadamia mi to, jak wyrywkowo widzimy rzeczywistość”.

Każdy z nas inaczej widzi świat, ma swoją własną mapę rzeczywistości. Z tymi mapami i swoją wizją świata wchodzimy w relacje z innymi – próbujemy się spotkać i dogadać. Nie udaje się to, kiedy zamykamy się na komunikaty innych, stawiamy bariery i nie chcemy poznać czyjegoś spojrzenia na sprawę.

Rodzą się wtedy konflikty i coraz trudniej się porozumieć.

Co zrobić, żeby mimo różnych doświadczeń, poglądów, postaw, uczuć i sposobów postrzegania świata umieć się dogadać? Po pierwsze trzeba uświadomić sobie i wyeliminować bariery, jakie stawiamy w kontakcie z innymi.

A po drugie trzeba uczyć się rozpoznawać i komunikować własne uczucia i potrzeby – żeby otworzyć się na uczucia i potrzeby innych ludzi.

ŚCIEŻKI ROZWOJU:

– John Stewart „Mosty zamiast murów” Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012 Kompendium wiedzy o porozumiewaniu się

– Ingrid Holler „Porozumienie bez przemocy. Ćwiczenia” Czarna Owca, Warszawa 2007 Ćwiczenia, które pomagają wprowadzić w życie metodę PBP

– Marshall B. Rosenberg „Porozumienie bez przemocy. O języku serca” Czarna Owca, Warszawa 2009 O tym, jak się komunikować, by nie ranić innych ani siebie