To nie maska na Halloween. Tak wygląda mrówka z bliska

Rzeczy, które na pozór wydają nam sie mało interesujące, w skali mikro niejednokrotnie zyskują. Gdybyście zastanawiali się, jak wygląda mrówka w powiększeniu, służymy z pomocą.
Mrówka /Fot. Pixabay

Mrówka /Fot. Pixabay

Niedawno ogłoszono zwycięzców konkursu Nikon Small World Photomicrography Competition 2022. Wśród laureatów znalazły się zachwycające zdjęcia embrionu madagaskarskiego gekona olbrzymiego oraz sieci naczyń krwionośnych w jelitach myszy. Ale jest jedno zdjęcie, które hipnotyzuje (i przeraża?) bardziej od innych.

Czytaj też: Mrówki są wszędzie. Ile właściwie jest ich na świecie?

Eugenijus Kavaliauskas zrobił zdjęcie mrówki, które mogłoby stanowić inspirację na maskę na Halloween, a nie przedstawiać głowę drobnego i niegroźnego dla człowieka stworzenia. Zdjęcie otrzymało wyróżnienie w konkursie i uzmysławia jak nasze wyobrażenia o mrówkach są odmienne od rzeczywistości, zwłaszcza, gdy podejdziemy do nich ekstremalnie blisko.

Mrówka jak z koszmarów

Nagrodzone zdjęcie faktycznie przedstawia głowę mrówki i to nie podlega dyskusji. Ciekawe jest natomiast odważne podejście do tematu i zrozumienie mechanizmów, jakie zostaną wykorzystane przez nasz mózg podczas oglądania ujęcia. Kavaliauskas w mistrzowski sposób wykorzystał grę świateł, ale również tak ustawił kadr, by głowa mrówki nabrała “demonicznego” wyrazu.

Okazuje się, że zdjęcie głowy mrówki to kolejny z przykładów pareidolii, czyli zjawiska doszukiwania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach i uleganiu “iluzji”, choć przy pełnej świadomości. Nie można mówić o demonicznej mrówce, gdyż to, co na pierwszy rzut oka nasz mózg uznaje za oczy owada (czerwone punkty w centrum), to tak naprawdę jego czułki. Właściwe oczy mrówek nie zostały uchwycone w tym kadrze.

Nie ulega wątpliwości, że Eugenijus Kavaliauskas nie tylko zabawił się kadrem, ale i naszą wrażliwością. Dokładnie wiedział, co “zobaczymy” na jego zdjęciu, dlatego wyróżnienie w Nikon Small World Photomicrography Competition 2022 jest jak najbardziej zasłużone.

Czytaj też: Mrówki z niesamowitą umiejętnością. Żadne inne zwierzę nie byłoby w stanie tego znieść

Jeżeli chodzi natomiast o same mrówki, to z bliska faktycznie wyglądają osobliwie. Ich głowy są zawsze silnie rozwinięte – na pierwszy plan wysuwają się dobrze wykształcone żuwaczki (główny narząd aparatu gębowego), a oczy i przyoczka równie wyglądają u poszczególnych gatunków. Tych na świecie jest ok. 12 000, a w Polsce żyje co najmniej 103 z nich.