Mumifikowali pawiany, ale nikt nie wiedział, po co. Starożytna zagadka w końcu rozwiązana

Starożytni Egipcjanie mumifikowali pawiany. Brzmi to dość zaskakująco z tego powodu, że ani dzisiaj, ani w przeszłości te zwierzęta nie zamieszkiwały doliny Nilu. Skąd więc mogły pochodzić? Niemiecka badaczka odsłoniła kulisy starożytnego handlu dzikimi zwierzętami.
Zdjęcie poglądowe pawianów

Zdjęcie poglądowe pawianów

Pawiany nigdy nie zamieszkiwały terenów dzisiejszego Egiptu, a jednak archeolodzy w przeszłości znajdowali ich mumie, np. w słynnej Dolinie Małp. Niemiecka archeolożka Gisela Kopp z Uniwersytetu w Konstancji podzieliła się w swoim artykule na łamach eLife doniesieniami na temat pochodzenia tych tajemniczych zmumifikowanych małp.

Czytaj też: Pawiany uprawiały seks, a szympansy mniej jadły. To nie wszystko, co robiły małpy w zoo podczas lockdownów

Za próbkę badawczą posłużyła mumia pawiana odkopana w 1905 roku w Dolinie Małp, która znajduje się w Luksorze na zachodnim brzegu Nilu. Okaz obecnie jest wystawiany w Musée des Confluences w Lyonie. Prawdopodobnie pochodzi z okresu między 800 a 500 rokiem p.n.e. Naukowczyni jako pierwszej na świecie udało się wyekstrahować materiał genetyczny z mumii pawiana – nikt wcześniej nie badał DNA innych mumii niż ludzkich.

Czytaj też: Otworzył starożytny grobowiec i ledwo uszedł z życiem, czyli historia pewnego egiptologa

Pawiany w starożytnym Egipcie pełniły ważną rolę. W tym celu nawet je mumifikowano

Autorka badań zdradza, że zmumifikowane pawiany wyglądały nietypowo – czytamy w informacji prasowej Uniwersytetu w Konstancji. Wyrywano im zęby, aby nie gryzły ludzi. Małpy wykorzystywano w kulcie boga Thota – egipskiego patrona mądrości i boga Księżyca, którymi przypisuje się wynalezienie hieroglifów. Pawiany musiały zatem być przywożone do Egiptu z innych regionów Afryki.

Współczesne rozmieszczenie sześciu gatunków pawianów i pochodzenie próbek analizowanych w tym badaniu / źródło: https://doi.org/10.7554/eLife.87513, CC-BY-4.0

Porównując DNA zmumifikowanego pawiana z tymi żyjącymi współcześnie w Afryce, okazało się, że małpa musi pochodzić z regionu Rogu Afryki. Wskazują też na to wyniki starszych badań Nathaniela Dominy z Dartmouth College w USA opublikowane w 2020 roku, które także wskazują na taki obszar pochodzenia.

Badany okaz najpewniej przywieziony został w starożytności z terenów dzisiejszego wybrzeża Erytrei. Przed wiekami znajdował się tam ważny port Adulis, który słynął z handlu wieloma luksusowymi towarami. Starożytni Egipcjanie nazywali ten region zupełnie inaczej – Punt. Co ciekawe, kiedy analizowana małpa żyła, port w Adulis jeszcze nie istniał, a przynajmniej daleko mu jeszcze było do ekonomicznego rozkwitu, jaki przeżywał w pierwszych wiekach po Chrystusie. Prawdopodobnie egipskie Punt i późniejsze Adulis to dwie różne nazwy na to samo miasto – sugeruje badaczka.

Czytaj też: 2000 głów w świątyni słynnego władcy. Odkrycie z Egiptu prawdziwą sensacją dla świata

Pawiany były specjalnie traktowane jedynie w starożytnym Egipcie. W żadnej innej kulturze nie były darzone takim szacunkiem, a wręcz odwrotnie – uznawano je za szkodniki niszczące uprawy rolne. Dlaczego akurat w Egipcie tak je wykorzystywano w kulcie boga Thota? Tego wciąż nie wiemy.