Czy to najcięższy kot na świecie? Musiał trafić w wyjątkowe ręce

Kot o imieniu Patches został adoptowany zaledwie dzień po tym, jak trafił do schroniska dla zwierząt w Wirginii. Były co do tego obawy, gdyż mówimy o zwierzęciu ważącym tyle, co czteroletnie dziecko. To może być najcięższy kot na świecie.
Oko kota – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Oko kota – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

O kocie świat usłyszał w ubiegłym tygodniu, kiedy to na oficjalnym profilu Richmond Animal Care and Control (RACC) na Facebooku opublikowano post przedstawiający kota i zachęcający do jego adopcji. Zwierz to wyjątkowy, bo waży ponad 18 kg, czyli cztery razy więcej niż statystyczny dorosły dachowiec.

Czytaj też: Koty bawią się czy walczą? Różnica jest często trudna do wychwycenia

W ogłoszeniu czytamy:

Czy obudziłeś się dzisiaj i pomyślałeś “adoptujmy największego kota, jakiego ktokolwiek kiedykolwiek widział”? Jeśli tak, mamy kota dla ciebie.

Najcięższy kot na świecie spośród żyjących?

Kiedy Patches trafił do schroniska ważył ponad 18,2 kg. Warto wspomnieć, że mówimy o dachowcu, którego masa ciała w przypadku dorosłego osobnika powinna wynosić 4-4,5 kg. Ashera to największa rasa kota domowego na świecie. Masa dorosłego osobnika dochodzi nawet do 15 kg, ale przy długości ciała do 120 cm, prawidłowe proporcje są zachowane. Ta odmiana powstała przez skrzyżowanie kota domowego z afrykańskim serwalem i azjatyckim bengalem.

Czytaj też: Kiedy udomowiono koty? Nie udałoby się to, gdyby nie szczegół sprzed 10 000 lat

W przypadku Patches nie ma mowy o żadnej prawidłowej wadze – kot jest po prostu otyły. Pracownicy RACC uruchomili mu specjalną dietę, która w połączeniu ze specjalnymi ćwiczeniami fizycznymi, ma doprowadzić do utraty nadprogramowych kilogramów. Jeżeli przyszli właściciele będą przestrzegać ustalonych zasad, “mruczek” powinien wrócić do prawidłowej kondycji.

Ten kot waży 18,2 kg /Fot. RACC

Patches jest wykastrowany, odrobaczony, zaczipowany i gotowy, by trafić do nowego domu. Warunek jest jeden: jego nowi właściciele muszą zobowiązać się do pomocy w przywróceniu mu prawidłowej masy ciała. Na odzew społeczności nie trzeba było czekać długo. Spośród setek zapytań z różnych stanów, od Maine po Kalifornię, wybrano Kay Ford, przedstawicielkę lokalnej społeczności, która da nowy dom Patchesowi.

Patches to najcięższy kot na świecie, choć nie jest to tytuł oficjalny /Fot. RACC

Kay Ford relacjonuje, że zakochała się w kocie od pierwszego wejrzenia:

Moja córka wysłała mi post wczoraj rano i powiedziała: “to jest twój moment”. Kliknąłem na zdjęcie i pomyślałam: “o mój Boże, muszę mieć tego kota”. Natychmiast skontaktowałam się ze schroniskiem – byłam w stanie zjawić się tego samego dnia. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam go na żywo, byłam zszokowana. On był jak pół beczki whiskey.

Nowa właścicielka “nie może się doczekać”, by pomóc Patchesowi zrzucić trochę wagi. Sam proces będzie jedna długi – wymaga cierpliwości i skrupulatności. Kot nie może zrzucić więcej niż 0,5 kg miesięcznie, a powinien pozbyć się co najmniej 9 kg. Poza tym jednak Patches jest zdrowy, więc zarówno weterynarze, jak i nowa właścicielka wierzą, że dotrwa szczęśliwie do końca redukcji masy ciała.

Rekordzistą pod względem masy ciała jest kocur Himmi, należący do mieszkańca Queensland, Thomasa Vyse’a. Według doniesień zwierzak ważył aż 21,3 kg i zmarł w 1986 roku.