Najprzyjemniejszy pokój świata

Miękkie poduszki, zielone światło, zapach lawendy i spokojna muzyka – te wszystkie elementy mają niezwykle uspokajające działanie. Po raz pierwszy jednak połączono je ze sobą na jednej przestrzeni. Wynikiem tej kombinacji jest… najbardziej relaksujący pokój na świecie.

           „The world’s most relaxing room” to nowa przestrzeń multimedialna, której zadanie polega na uspokajaniu rozkołatanych nerwów ludzi szczególnie silnie cierpiących z powodu stresów dnia codziennego. W celu stworzenia tej przestrzeni, zapewniającej maksymalną relaksację, wykorzytano wyniki najnowszych badań percepcji człowieka.

          Szefem projektu jest psycholog Richard Wiseman z University of Hertfordshire.  
Przeprowadzone przez niego do tej pory badania, które u niejednych mogą wywołać ironiczny uśmiech na twarzy (Wiseman badał seanse spirytystyczne, uzasadnił naukowo kolory cyrkowych klaunów, a nawet postulował wprowadzenie nauki magii do szkół) przyniosły naukowcom olbrzymią ilość nowych danych dotyczących  psychiki człowieka.

          Tym razem Wiseman postanowił zająć się kwestią relaksacji w tych przypadkach, w których żadne tabletki uspokakające nie przynoszą zamierzonego efektu. Według niego efekt taki mogą wywrzeć na człowieku miękkie poduszki roztaczające aromat lawendy, zielone oświetlenie z dołu i sztuczne niebo nad głową.

          Podczas piętnastominutowego seansu uspokajającego z głośników popłynie specjalna relaksująca muzyka, skomponowana przez profesora muzyki Tima Blinko z University of Muzyka ta charakteryzuje się spokojnym, niezmiennym rytmem i obfituje w niskie tony. Kompozycję wykonuje sopran solo i misy tybetańskie, wykorzystywane w muzykoterapii i medytacji, a także zespół instrumentów smyczkowych.

          Stłumione zielone oświetlenie zwiększa produkcję dopaminy w mózgu i wywiera efekt uspokajający. Niebieskie niebo pomaga wytworzyć delikatny efekt deprywacji sensorycznej, a więc stanu, w którym do naszych narządów zmysłu nie dopływają prawie żadne bodźce zewnętrzne. Poprzednie badania wykazały, że wszystkie te kolory, dźwięki i zapachy pomagają ludziom w relaksacji. Po raz pierwszy jednak zostały one połączone na jednej przestrzeni.

          Naukowiec zaprezentuje pomieszczenie na wystawie osiągnięć z okazji dni otwartych Health Showcase University of , które odbędą się od 21 do 24 października br. W tym czasie najbardziej relaksujący pokój na świecie zostanie udostępniony wszystkim chętnym.  JSL

źródło: www.herts.ac.uk