„The world’s most relaxing room” to nowa przestrzeń multimedialna, której zadanie polega na uspokajaniu rozkołatanych nerwów ludzi szczególnie silnie cierpiących z powodu stresów dnia codziennego. W celu stworzenia tej przestrzeni, zapewniającej maksymalną relaksację, wykorzytano wyniki najnowszych badań percepcji człowieka.

          Szefem projektu jest psycholog Richard Wiseman z University of Hertfordshire.  
Przeprowadzone przez niego do tej pory badania, które u niejednych mogą wywołać ironiczny uśmiech na twarzy (Wiseman badał seanse spirytystyczne, uzasadnił naukowo kolory cyrkowych klaunów, a nawet postulował wprowadzenie nauki magii do szkół) przyniosły naukowcom olbrzymią ilość nowych danych dotyczących  psychiki człowieka.

          Tym razem Wiseman postanowił zająć się kwestią relaksacji w tych przypadkach, w których żadne tabletki uspokakające nie przynoszą zamierzonego efektu. Według niego efekt taki mogą wywrzeć na człowieku miękkie poduszki roztaczające aromat lawendy, zielone oświetlenie z dołu i sztuczne niebo nad głową.

          Podczas piętnastominutowego seansu uspokajającego z głośników popłynie specjalna relaksująca muzyka, skomponowana przez profesora muzyki Tima Blinko z University of Muzyka ta charakteryzuje się spokojnym, niezmiennym rytmem i obfituje w niskie tony. Kompozycję wykonuje sopran solo i misy tybetańskie, wykorzystywane w muzykoterapii i medytacji, a także zespół instrumentów smyczkowych.

          Stłumione zielone oświetlenie zwiększa produkcję dopaminy w mózgu i wywiera efekt uspokajający. Niebieskie niebo pomaga wytworzyć delikatny efekt deprywacji sensorycznej, a więc stanu, w którym do naszych narządów zmysłu nie dopływają prawie żadne bodźce zewnętrzne. Poprzednie badania wykazały, że wszystkie te kolory, dźwięki i zapachy pomagają ludziom w relaksacji. Po raz pierwszy jednak zostały one połączone na jednej przestrzeni.

          Naukowiec zaprezentuje pomieszczenie na wystawie osiągnięć z okazji dni otwartych Health Showcase University of , które odbędą się od 21 do 24 października br. W tym czasie najbardziej relaksujący pokój na świecie zostanie udostępniony wszystkim chętnym.  JSL

źródło: www.herts.ac.uk