Ta ryba akwariowa jest znacznie starsza, niż wcześniej sądzono. Nie uwierzysz, ile może mieć lat

Nowa analiza DNA ujawniła, że rogoząb australijski to prawdziwy rekordzista pod kątem długowieczności. Ryba o imieniu Methuselah może mieć nawet 100 lat!
Steinhart Aquarium

Steinhart Aquarium

California Academy of Sciences (CAS) ujawniła wiek rogozęba australijskiego żyjącego w Steinhart Aquarium. Nowatorska analiza DNA osobnika Methuselah, przeprowadzona przez dr Bena Mayne’a z CSIRO i dr Davida T. Robertsa z Seqwater oszacowała wiek ryby na 92 (± 9 lat). To więcej niż wcześniejsze szacunki, które wynosiły 84 lata.

Czytaj też: Ta ryba to prawdziwa rzadkość. Na jej zdjęcie czekaliśmy aż 25 lat

Methuselah przybył do akwarium w San Francisco na pokładzie liniowca Matson Navigation Company w 1938 r. Przeżyła 231 innych ryb z Australii i Fidżi, które przybyły z nią, kiedy Franklin D. Roosevelt był prezydentem Stanów Zjednoczonych podczas drugiej kadencji, a Christopher Lloyd z “Powrotu do przyszłości” był jeszcze dzieckiem. Informacja o wieku ryby pojawiła się tuż przed obchodami 100. rocznicy Steinhart Aquarium przypadającej na 29 września.

Oto najstarsza ryba na świecie

Methuselah i dwie inne ryby dwudyszne (w wieku 54 i 50 lat) zostały włączone do badania prowadzonego przez naukowców, którzy pobrali próbki od 30 innych ryb dwudysznych z 6 innych placówek w USA i Australii. Celem projektu było stworzenie katalogu żywych ryb dwudysznych, a dokładna znajomość ich maksymalnego wieku ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu nimi.

Czytaj też: Najbardziej niezwykła ryba na świecie może sama “zrobić sobie zdjęcie”. Jej skóra skrywa wielką tajemnicę

Dr Charles Delbeek, kurator ds. projektów akwariowych Steinhart Aquarium, mówi:

Chociaż wiemy, że Methuselah przybył do nas pod koniec lat 30. XX w., nie istniała wówczas żadna metoda określenia jej wieku, dlatego uzyskanie informacji naukowych na temat jej rzeczywistego wieku jest niezwykle ekscytujące.
Methuselah to najstarsza ryba dwudyszna na świecie, należy do gatunku rogozęba australijskiego /Fot. CAS

Rogoząb australijski (Neoceratodus forsteri) to najbardziej pierwotny gatunek ryby dwusysznej, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rogozębowatych. Ryba ta występuje tylko w dwóch systemach rzecznych Australii i potrafi oddychać powietrzem. Zwykle mają oliwkowozielone, czarne lub brązowe łuski i ciało w kształcie torpedy ze spłaszczonym pyskiem. Chociaż gatunek ten ma ponad 100 milionów lat, znajduje się na Czerwonej Liście IUCN jako gatunek zagrożony. Jest bardzo wrażliwy na zmiany w siedlisku spowodowane przez człowieka.

Dr Charles Delbeek dodaje:

Methuselah jest ważnym ambasadorem swojego gatunku, pomagającym edukować i wzbudzać ciekawość gości z całego świata. Ale jej wpływ wykracza poza zachwycanie gości akwarium: udostępnienie naszej żywej kolekcji badaczom na całym świecie pomaga lepiej zrozumieć różnorodność biologiczną oraz gatunki potrzebne do przetrwania i rozwoju.

Trudno było obliczyć wiek Methuselaha, ponieważ wykraczał poza aktualnie skalibrowany zegar. Oznacza to, że jej rzeczywisty wiek może przekraczać 100 lat, co plasuje ją w rzadkim klubie “rybich stulatków”.