Ta ryba to prawdziwa rzadkość. Na jej zdjęcie czekaliśmy aż 25 lat

Rzadka ryba została dostrzeżona podczas wyprawy RV Investigator, której celem było zbadanie wpływu zmian klimatu na parki morskie i rybołówstwo. Ten okaz jest naprawdę niezwykły, a na jego zdjęcie trzeba było czekać aż 25 lat.
W głębinach znaleziono rzadki gatunek ryby /Fot. Unsplash

W głębinach znaleziono rzadki gatunek ryby /Fot. Unsplash

Brachionichthyidae to niewielka rodzina morskich ryb żabnicokształtnych (Lophiiformes) o bezłuskiej skórze i płetwami piersiowymi przekształconymi w coś na kształt kończyn. Organizmy te preferują głównie płytkie wody, bo zamiast pływać wolą “spacerować” po dnie. Do tej pory myśleliśmy, że nie zapuszczają się one na większe głębokości, ale obserwacje poczynione z pokładu RV Investigator sprawiają, że musimy zrewidować tę tezę.

Czytaj też: Ryba z rękami? Musisz zobaczyć to niesamowite zdjęcie

Ryby z rodziny Brachionichthyidae są wyjątkowo płochliwe, a przez to trudne do znalezienia i obserwacji. Istnieje 14 znanych gatunków, z czego siedem jest endemicznych dla Tasmanii i Cieśniny Bassa. Podczas badań dna morskiego przy użyciu statku RV Investigator, naukowcy z CSIRO dostrzegli wyjątkowo rzadki okaz.

Ta ryba umie chodzić!

Uczeni uważają, że ryba to przedstawiciel gatunku Pezichthys compressus, którego po raz pierwszy ostatnio widziano ponad 25 lat temu. Samotny osobnik został znaleziony podczas “spaceru” na głębokości 292 m, na północny wschód od Wyspy Flindersa. Ryba ta została odkryta przez naukowców CSIRO w 1986 roku, a ostatni raz widziano ją w 1996 roku. Znana jest tylko z dwóch okazów w Australijskiej Narodowej Kolekcji Ryb. Jej dostrzeżenie można porównać ze znalezieniem igły w stogu siana.

Ryba dostrzeżona z pokładu RV Investigator zapewne należy do gatunku Pezichthys compressus /Fot. CSIRO

Dr Candice Untiedt z CSIRO, która była na pokładzie RV Investigator i zidentyfikowała maleńkie stworzenie na zrobionych zdjęciach, mówi:

Byłam bardzo podekscytowana znalezieniem tej ryby. Wiem, że jest to rzadki i wyjątkowy okaz. Ryby z rodziny Brachionichthyidae mają bardzo charakterystyczny kształt, więc byłam prawie pewna tego znaleziska, ale miałam szczęście, że na pokładzie była moja koleżanka Carlie, która jest ekspertem w tej materii.

Przed wejściem na pokład RV Investigator dr Carlie Devine zebrała 20 krytycznie zagrożonych ryb należących do gatunku Brachionichthys hirsutus dla programu ochrony i ich hodowli w niewoli. Nie spodziewała się, że niezwykłą rybę uda się znaleźć na tak wczesnym etapie podróży.

Ryba Pezichthys compressus została ostatnio sfotografowana w 1996 r. /Fot. CSIRO

Dr Carlie Devine wyjaśnia:

Podejrzewamy, że jest to Pezichthys compressus. Ale ta ryba jest znacznie większa niż dwie, które mamy w rejestrze i znajduje się około 100 km od znanej nam lokalizacji. Nie możemy mieć stuprocentowej pewności, jaki to gatunek ryby. To jest tak blisko, jak tylko możemy się dostać bez oglądania innych lub zbierania próbek.

Miesięczny rejs SEA-MES był powtórzeniem badania wód morskich południowo-wschodniej Australii przeprowadzonego 25 lat temu. Misja wyruszyła z Hobart i dotarła do południowego wybrzeża Nowej Południowej Walii. Głównym celem rejsu było ustalenie, w jaki sposób klimat wpływa na parki morskie i rybołówstwo, zwłaszcza, że tutejsze wody ocieplają się cztery razy szybciej niż wynosi globalna średnia. Kolejnym krokiem będzie analiza danych zebranych podczas rejsu, a następne zaplanowano na 2024 i 2025 rok.