Najtragiczniejsza bitwa w historii II wojny światowej

17 lipca 1942 roku niemiecka świetnie wyposażona i wyszkolona 6. Armia pod dowództwem Friedricha Paulusa przystąpiła do ataku na jedno z trzech największych miast ZSRR – Stalingrad. Rozpoczęła się jedna z największych operacji wojskowych II wojny światowej, a być może najbardziej znacząca bitwa XX wieku.

To co wydawało się Hitlerowi prostym zadaniem, w praktyce okazało się wielomiesięczną krwawą walką, wyniszczającą obie strony konfliktu. Walka o Stalingrad stała się symbolem najtragiczniejszej bitwy tych czasów. Wielu z historyków twierdzi dziś, że to właśnie ona, a nie lądowanie Aliantów w Normandii zdecydowała o przebiegu całej II wojny światowej. Ale czy wiemy o tym wojennym starciu naprawdę wszystko? A może są pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi?

Okazuje się, że spora część informacji o tej bitwie, podczas której w ciągu zaledwie 7 miesięcy zginęło ponad milion osób, była w czasach Związku Radzieckiego okryta ścisłą tajemnicą. Do niedawna wiedza historyków o Stalingradzie opierała się głównie na źródłach niemieckich i osobiście cenzurowanej przez Stalina radzieckiej wersji przebiegu zdarzeń. Jaka jest prawda o starciu, które powstrzymało triumfalny marsz Hitlera na wschód?

David M. Glantz postanowił obalić mity dotyczące np.: przygotowań do starcia, decyzji dowódców czy planów strategicznych. Ten historyk, a jednocześnie emerytowany pułkownik armii USA jest autorem najbardziej wyczerpującego kompendium o stalingradzkiej bitwie. Stworzył on to dzieło na podstawie otwartych po upadku ZSRR archiwów. Przez kilka lat badał niepublikowane dotąd materiały, nagrania, pamiętniki i raporty dowódców oraz dokumenty NKWD. Odkrywa przed widzami prawdziwą i zarazem wstrząsającą strategię obrony miasta, które rosyjscy dowódcy chcieli utrzymać, wysyłając do walki 10-tysięczne słabo wyszkolone i uzbrojone wojsko. Już następnego dnia przy życiu zostało zaledwie 500 żołnierzy.

Bitwa o Stalingrad to krwawe zderzenie dwóch mocarstw. Było to zarazem starcie dwóch osobowości, Hitlera i Stalina, które obnażyło słabości obu stron. O tym w najnowszym dokumencie Discovery Historia – „Sekrety bitwy pod Stalingradem”.