Gdzie są największe parki w Polsce? To nie tylko Park Śląski czy Myślęcinek

Wiele badań naukowych dowodzi korzystnego wpływu przyrody na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Bliskość natury jest dla nas ważna, ale mieszkając w miastach, nie zawsze mamy zielonych terenów pod dostatkiem. Niemniej w polskich metropoliach możemy napotkać na chlubne wyjątki. Poznajmy zatem, gdzie znajdują się największe parki w Polsce.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Polacy bardzo lubią przebywać na łonie natury. Widać to doskonale w słoneczne weekendy, kiedy w parkach miejskich i leśnych możemy napotkać setki jak nie tysiące osób spędzających wolny czas. Chociaż wydaje się, że polskie miasta trapi plaga betonozy i redukcji terenów zielonych, to są takie obszary w niektórych miejscach, które wyglądają dosłownie jak dzika puszcza.

Czytaj też: 10 ciekawostek o rzekach w Europie. Pod jednym względem Wisła nie ma sobie równych

Poniżej zaprezentowane subiektywne zestawienie ukazuje największe parki w Polsce – wymieniono zarówno parki miejskie, jak i leśne znajdujące się w administracyjnych granicach miast. Parki leśne wyróżniają się od miejskich większym udziałem starszych drzew liczących co najmniej 80 lat i są wyłączone spod Zarządu Lasów Państwowych.

Park Śląski przez niektórych jest uznawany za największy park miejski w Polsce / źródło: Michozord, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Park Śląski, Chorzów – 535 ha

Nazywany zielonymi płucami Górnego Śląska jest największym terenem zielonym oraz parkiem miejskim w Polsce. Decyzja o jego założeniu padła w 1950 roku. Obszar inwestycji objął wówczas w większości tereny zdegradowane. Były to hałdy, odpady pogórnicze, zapadliska, wysypiska śmieci czy bagna. Z powodu niskiej jakości miejscowych gleb przywieziono na miejsce blisko 3,5 miliona m3 ziemi i pół miliona m3 gleb próchniczych i torfu. Dzisiaj po pierwotnym krajobrazie nie ma już prawie śladu. Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji, w tym np. ogród zoologiczny, planetarium czy Stadion Śląski.

Położenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy / źródło: Pit1233, OpenStreetMap, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Myślęcinek, Bydgoszcz – 830 ha

Oficjalna jego nazwa brzmi: Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy (LPKiW). Nie znajduje się on w ścisłym centrum miasta, ale około 5 kilometrów na północ. Przez niektórych jest uważany za największy park miejski w Polsce, ale możemy spotkać się z wieloma opiniami, że z uwagi na swój bardzo pierwotny charakter Myślęcinek jest parkiem leśnym. Bez względu na spory w kwestii nazewnictwa, LPKiW jest tak ogromny, że stanowi aż 4,7 proc. powierzchni Bydgoszczy.

Czytaj też: Jak powstała Pustynia Błędowska? „Polska Sahara” niewiele ma wspólnego z naturą

Las Miejski (Stadtwald) na planie Olsztyna z 1925 roku / źródło: Pharus-Verlag, Wikimedia Commons, domena publiczna

Las Miejski w Olsztynie – 1415 ha

Ten gigantyczny kompleks leśny pod względem powierzchni nie ma sobie równych. W żadnym innym polskim mieście nie znajdziemy tak zwartego lasu o funkcji rekreacyjnej. Znajduje się on w północnej części Olsztyna. Możemy korzystać tutaj z licznych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych, dróg rowerowych, a zimą nawet z torów saneczkowych. Drzewostan Lasu Miejskiego w Olsztynie obejmuje okazy liczące nawet 140 lat (średnia wieku wynosi około 80 lat). Niektórzy uważają, że olsztyński kompleks jest jednym z największych miejskich obszarów leśnych na terenie Europy.

Nowy zamek w Bad Muskau po stronie niemieckiej, a za nim Park Mużakowski już po stronie polskiej / źródło: PaulT (Gunther Tschuch), Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Park Mużakowski, Łęknica – 728 ha

Przykład tego parku nieco wyróżnia się od pozostałych, ponieważ nie znajduje się na terenie miasta. Park Mużakowski zlokalizowany jest nad Nysą Łużycką, na granicy polsko-niemieckiej, niedaleko Łęknicy (powiat żarski, województwo lubuskie). Przed II wojną światową wraz z niemieckim zamkiem w miasteczku Bad Muskau po drugiej stronie rzeki stanowił jeden kompleks zamkowo-parkowy. Po wejściu do strefy Schengen z powrotem obydwie części zaczęły tworzyć spójną całość. Warto napomknąć, że Park Mużakowski jest największym parkiem w stylu angielskim na terenie Polski, a historia jego założenia sięga XIX wieku.

Widok na Błonia z Kopca Kościuszki / źródło: Zygmunt Put, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Błonia, Kraków – 48 ha

Ku zaskoczeniu wielu krakowskie Błonia są de facto parkiem miejskim. Mimo że ich powierzchnia nie umywa się do największych leśnych kompleksów, to pod innym względem są one największą miejską łąką w Europie. Historia tego miejsca sięga XII wieku. Jeszcze 150 lat temu był to obszar zaniedbany i często zalewany przez płynącą nieopodal Rudawę. Na początku XX wieku Błonia zostały osuszone i urządzono wokół nich deptak. Dzisiaj jest to miejsce popularne wśród mieszkańców miasta – zarówno jako cel pikników, teren do biegania i jazdy na rolkach, czy obszar, gdzie można wyjść z psem na dłuższy spacer.

Czytaj też: Gdzie znajdują się największe muzea na świecie? W Polsce mamy jeden imponujący przykład

Park na Zdrowiu, Łódź – 188 ha

Łódź może pochwalić całym mnóstwem terenów zielonych. Największym parkiem miejskim jest zabytkowy i niemały zresztą Park na Zdrowiu oficjalnie zwany Parkiem im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zlokalizowany jest on w okolicach alei Unii Lubelskiej i ulic Srebrzyńskiej, Krakowskiej, Krzemienieckiej i Konstantynowskiej. Pierwsze prace nad zagospodarowaniem parku zaczęły się jeszcze w latach 20. XX wieku. Posadzono wówczas 300 tys. drzew, wykopano stawy, powstał tereny pod uprawę sportów oraz ogród zoologiczny. Na terenie parku znajduje się także rezerwat przyrody „Polesie Konstatynowskie” chroniący pozostałości po dawnej Puszczy Łódzkiej.

Rezerwat przyrody „Polesie Konstatynowskie” w okresie kwitnienia zawilców / źródło: Chrumps, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Największe parki w Polsce vs. najbardziej zielone miasta w Polsce. Czy są zależności?

Jak więc możemy zauważyć, w Polsce nie brakuje olbrzymich parków i miejskich lasów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego podanych przez Portal Samorządowy z powierzchnią zieleni miejskiej w największych polskich metropoliach również nie jest tak źle. Największym odsetkiem lasów, parków i zieleni ulicznej może pochwalić się Poznań – 20 proc.

Czytaj też: Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce. Wcale nie wiedzie do Szczecina czy Świnoujścia

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Łódź z niewiele mniejszym wynikiem 19 proc. W tym przypadku głównie to zasługa parków miejskich (m.in. wspomnianego wyżej Parku na Zdrowiu), które zajmują 6 proc. powierzchni Łodzi. Podium w rankingu najbardziej zielonych dużych miast Polski zamykają Wrocław i Bydgoszcz – chwaląc się odsetkiem wynoszącym 18 proc. Dół rankingu zajmują Katowice i Rzeszów, gdzie odpowiednio tereny zielony zajmują 9 i 8 proc.

Czytaj też: 10 ciekawostek o Tatrach. Dlaczego na Kasprowy Wierch i Giewont mamy różne kolejki?

Niektóre miasta w Polsce nieustannie poszerzają zasięg terenów zielonych. Przytoczmy tutaj przykład z Warszawy. Jak potwierdziły władze stolicy, wzdłuż Wisły w dzielnicy Praga-Północ powstanie Park Naturalny Golędzinów, który ma się stać nie tylko miejscem rekreacji, ale również obserwacji nadwiślańskiej przyrody. Jego powierzchnia będzie wynosić 65 hektarów – zdecydowanie będzie to jeden z największych nowo powstałych parków w naszym kraju.