10 ciekawostek o rzekach w Europie. Pod jednym względem Wisła nie ma sobie równych

Europejskie rzeki może nie należą do najdłuższych na Ziemi, ale dla naszego kontynentu są niezwykle istotnym elementem ekosystemu. Służą nie tylko jako „drogowskazy” czy miejsca lęgowe dla ptaków, ale również jako drogi transportowe. Poznajmy 10 ciekawostek o rzekach w Europie.
Zdjęcie poglądowe Wisły w środkowym biegu

Zdjęcie poglądowe Wisły w środkowym biegu

Ile mamy rzek w Europie? Prawdopodobnie nie da się dokładnie tego określić. Dużo zależy od tego, jakie kryterium przyjmiemy. Rzeką ogólnie nazywamy naturalny, powierzchniowy ciek, który płynie w wyżłobionym przez procesy erozyjne korycie. Słownik PWN podaje, że rzeka to inaczej „masa wody płynąca długim korytem”, a według Słownika Języka Polskiego – naturalny, większy ciek wodny powstały z połączenia potoków lub wypływający z jeziora, źródła lub mokradła, płynący stale lub okresowo i wpływający do morza, innej rzeki lub jeziora.

Czytaj też: Alaska spływa toksycznymi, rdzawymi rzekami. Jesteśmy świadkami nowego zjawiska

Jak więc widzimy, definicji rzeki jest co niemiara. Oficjalnie w Polsce przyjmuje się, że rzeką jest ciek o powierzchni dorzecza co najmniej 100 kilometrów kwadratowych. Takie kryterium całkowicie spełniają praktycznie wszystkie znane nam rzeki w kraju. A co jeszcze możemy na temat tak polskich jak i europejskich cieków wodnych powiedzieć? Przygotowaliśmy dla was subiektywny wybór 10 ciekawostek o rzekach w Europie.

Delta Wołgi na zdjęciu satelitarnym / źródło: NASA Earth Observatory, Wikimedia Commons, Domena publiczna

1. Najdłuższa rzeka w Europie

Pod tym względem zapewne nie jest to nic zaskakującego. Wołga płynąca całkowicie przez terytorium Federacji Rosyjskiej jest najdłuższą rzeką w Europie. Liczy 3688 kilometrów długości, a powierzchnia jej dorzecza jest ponad czterokrotnie większa od Polski (ma 1,38 miliona kilometrów kwadratowych).

Czytaj też: Jaka jest najdłuższa rzeka na świecie? Konflikt między Nilem i Amazonką wciąż trwa

2. 8 na 10 z największych rzek znajduje się w jednym kraju

W zestawieniu 10 najdłuższych rzek w Europie aż osiem przepływa przez terytorium Rosji. Wyjątek stanowią jedynie dwie gigantyczne rzeki – Dunaj, który płynie aż przez 10 krajów oraz Dniestr pokonujący obszar Ukrainy i Mołdawii. Przyczyną tego stanu rzeczy jest głównie to, że europejska część Federacji Rosyjskiej ma charakter wybitnie kontynentalny: do najbliższych mórz jest daleko i rzeki muszą pokonywać większy dystans do ujścia.

Koryto rzeki Ural na terytorium Kazachstanu / źródło: Ds02006, Wikimedia Commons, Domena publiczna

3. Rzeka, której brzegi znajdują się na różnych kontynentach

Pozostając jeszcze na chwilę we wschodniej Europie, nie można pominąć rzeki Ural. Obok łańcucha górskiego o tej samej nazwie stanowi ona umowną granicę pomiędzy Europą i Azją. Rzeka wpływa do Morza Kaspijskiego na terenie Kazachstanu, sprawiając, że zachodni skrawek tego kraju de facto znajduje się już w Europie.

Czytaj też: Pod lodami Antarktydy natknęli się na tajemniczą dolinę. Kiedyś płynęła tam gigantyczna rzeka

4. Długość Renu jest inna, niż sądzono przez wiele lat

Ren jest jedną z najdłuższych rzek Europy Zachodniej. Stanowi dzisiaj istotny szlak transportowy na pograniczu Niemiec, Francji i Beneluksu. Przez wiele lat błędnie uważano, że jego długość wynosi 1320 kilometrów. Okazało się to efektem rozpowszechnienia pomyłki z lat 30. XX wieku. Podano wówczas długość 1320 kilometrów zamiast tej prawdziwej o 90 kilometrów krótszej. Najnowsze dane wskazują oficjalną długość Renu na 1232,7 kilometra.

Przebieg Dunaju na mapie Europy. Na pomarańczowo zaznaczono dorzecze / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

5. Dunaj jako jedyna rzeka płynąca „na odwrót”

Przyglądając się dużym rzekom w Europie Środkowej i Zachodniej, dostrzeżemy, że większość z nich płynie na osi północ-południe lub północny zachód-południowy wschód (np. Wisła, Łaba, Ren, Loara, Dniestr itd.). Wyjątkiem jest Dunaj – druga najdłuższa rzeka na kontynencie mierząca 2888 kilometrów długości. Jako jedyna większa rzeka płynie ona z zachodu na wschód. Odzwierciedla się to też w liczeniu kilometrów na niej – zamiast w dół liczone są one w górę cieku.

Czytaj też: Ekoaktywiści czy już ekoterroryści? Wlali do rzeki zieloną farbę, ale skutków, jakie wywoła, nie przewidzieli

6. Finlandia ma aż 650 rzek na swoim terytorium

Gdybyśmy mieli wskazać europejski kraj, który może pochwalić się największą liczbą rzek na swoim terytorium, to z pewnością byłaby to nizinna, ale bogata w zasoby wodne, Finlandia. Według luźnych szacunków przez ten nordycki kraj płynie aż 650 rzek, które mają łącznie ponad 22 tys. kilometrów długości. Gdybyśmy wiosłowali cały czas ze średnią prędkością 5 km/h, to potrzebowalibyśmy ponad pół roku na przepłynięcie wszystkich fińskich rzek.

Początek estuarium Żyrondy w miejscu połączenia się rzek Garonny i Dordogne / źródło: Lantus, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

7. Żyronda – największe estuarium w Europie

Ujścia rzek zazwyczaj kojarzymy w formie olbrzymiej delty, gdzie dochodzi do akumulacji osadów rzecznych. Jest również drugi rodzaj ujść mający formę lejków – są to estuaria. Największym tego typu ujściem w Europie jest Żyronda. Znajduje się we Francji, ma 65 kilometrów długości, od 3 do 11 kilometrów szerokości i powierzchnię 635 kilometrów kwadratowych. W Żyrondzie do Zatoki Biskajskiej uchodzi Garonna i Dordogne.

Wodospad Rheinfall wraz z zamkiem Laufen / źródło: Kabelleger / David Gubler, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

8. Największy wodospad pod względem przepływu znajduje się na Renie

Niewielki, szwajcarski kanton Szafuza może być dumny z tego, że na jego terenie znajduje się wodospad Rheinfall. Pod względem przepływu jest to największy wodospad w Europie. Liczy skromne 23 metry wysokości, ale latem w ciągu sekundy przepływa przez niego aż 600 metrów sześciennych wody! Reński wodospad od średniowiecza był wykorzystywany jako napęd dla młynów – dzisiaj jest niemałą (i głośną) atrakcją turystyczną.

Widok z lotu ptaka na Kanalbrücke Magdeburg (most wodny Magdeburg) w pobliżu Hohenwarthe w Niemczech / źródło: Olivier Cleynen, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

9. Największy akwedukt w Europie

Wydawałoby się, że akwedukty były domeną starożytnych Rzymian. W dzisiejszej Europie wciąż pełnią ważną rolę, ale nie do transportu wody, ale jako alternatywne drogi wodne. Niedaleko Magdeburga w Niemczech znajduje się największy „most kanałowy” nad rzeką. Rozciąga się nad Łabą i łączy Mittellandkanal z kanałem Łaba-Hawela. Skraca on drogę dla statków handlowych pomiędzy Nadrenią i Berlinem. Oddany do użytku w 2003 roku akwedukt liczy prawie kilometr długości, w tym na 228 metrach przebiega bezpośrednio nad wodą.

Czytaj też: Rzeka cała różowa jak Barbie. Wylali hektolitry chemikaliów w imię ekologii i ochrony klimatu

Wisła jest jedną z najmniej uregulowanych dużych rzek Europy. I to jest właśnie powód do dumy!

10. Wisła największą tak dziką rzeką w Europie

Wisła, licząc 1022 kilometrów długości, jest najdłuższą rzeką w Polsce (15. w Europie). Okazuje się ona być jedną z ostatnich dużych rzek Europy, która nie została w całości uregulowana. Loara, Ren czy Łaba od wielu dekad są pozbawione dzikich brzegów, piaszczystych łach i szerokiego koryta. Wisła w dużej mierze ostała się do dzisiejszych czasów w formie naturalnej – zwłaszcza jej środkowy odcinek od Zawichostu do Płocka. Niestety górny bieg rzeki na terenie Małopolski od wielu dekad jest całkowicie skanalizowany. Podobnie sytuacja wygląda od Jeziora Włocławskiego aż do Żuław. Niemniej pozostałe unikatowe, pierwotne koryto Wisły jest dzisiaj ważnym korytarzem ekologicznym dla ryb czy ssaków ziemno-wodnych oraz istotnym miejscem bytowania wielu gatunków ptaków.