Gdzie znajdują się największe muzea na świecie? W Polsce mamy jeden imponujący przykład

Muzeów na świecie jest całe mnóstwo. Niektóre z nich są małymi ośrodkami pielęgnowania lokalnej historii, a inne zaś prawdziwymi gigantami, których nie będziemy w stanie zwiedzić za jednym razem. Przyjrzyjmy się tej drugiej grupie i dowiedzmy się, jakie są największe muzea na świecie. Okazuje się, że jeden imponujący przykład znajduje się także w naszym kraju.
Widok z góry na British Museum w Londynie / źródło: Luke Massey & the Greater London National Park City Initiative, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Widok z góry na British Museum w Londynie / źródło: Luke Massey & the Greater London National Park City Initiative, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Historia muzeów sięga czasów starożytności. Pierwsze kolekcje były wystawiane jeszcze w czasach antycznej Grecji. Pinakoteka ateńska czy Muzeum Aleksandryjskie są uważane za jedne z pierwszych muzeów na świecie. W nowożytnej Europie pierwsze muzea powstawały około roku 1600. Były to wówczas prywatne kolekcje sztuki i innych artefaktów, które były udostępnianie dla gości wyłącznie w ramach dobrej woli właściciela.

Czytaj też: Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce. Wcale nie wiedzie do Szczecina czy Świnoujścia

Wielowiekowa historia sprawiła, że dzisiaj muzea są dla wielu turystów podstawowych narzędziem do poznawania historii, kultury i sztuki odwiedzanego regionu. W zależności od tego, gdzie się udamy, możemy napotkać jednostki skromne i niewielkie, jak również gigantycznie na trudną do opisania skalę. Aż dziw bierze, że na pełne zwiedzenie niektórych ogromnych muzeów potrzebujemy kilku dni.

Widok na szklaną piramidę przed Luwrem

Luwr, Paryż, Francja – 758 tys. m2

Zestawienia największych muzeów na świecie nie można było zacząć w inny sposób, jak od wymienienia Luwru. Obok Wieży Eiffla jest bodaj drugim największym symbolem Paryża. Gigantyczny obiekt liczy 758 tys. m2 powierzchni, z czego „tylko” 72 tys. m2 są udostępnione dla turystów. W Luwrze możemy zobaczyć wiele arcydzieł sztuki światowej od starożytności do XIX wieku. Najsłynniejszym eksponatem paryskiego muzeum jest oczywiście obraz Leonarda Da Vinci „Mona Lisa”. Niektórzy powiedzą, że na zwiedzenie całego obiektu potrzebujemy tygodni. Większość turystów planuje jednak wizytę na jeden, cały dzień.

Czytaj też: 10 miejsc poza Europą, do których Polacy polecą bez paszportu

Ermitaż, Sankt Petersburg, Rosja – 233 tys. m2

W najbliższych latach raczej nie udamy się prędko do tego muzeum, ale warto jednak wspomnieć o nim. Gigantyczny kompleks na Nabrzeżu Pałacowym obejmuje kilka budynków, od Małego Ermitażu po Pałac Zimowy. Muzeum założyła caryca Katarzyna II Wielka w 1764 roku. Według oficjalnych danych Ermitaż jest w posiadaniu kolekcji liczącej ponad trzy miliony eksponatów, w tym największej na świecie kolekcji obrazów.

Czytaj też: Turystyka filmowa w pigułce. 8 miejsc, do których podróżujemy dzięki ekranowym hitom

British Museum, Londyn, Wielka Brytania – 92 tys. m2

Pod względem powierzchni nie jest to największy obiekt muzealny na świecie. Ale patrząc na to, że z 92 tys. m2 powierzchni aż dwie trzecie zajmuje teren wystawowy, to wcale nie mamy do czynienia tutaj z czymś wyjątkowo małym. Najważniejsze muzeum Wielkiej Brytanii zostało założone jeszcze w 1753 roku i słynie z największej kolekcji artefaktów pochodzących ze starożytnego Egiptu, jaką możemy spotkać poza samym Egiptem. Całą kolekcję British Museum szacuje się w ogóle na około 8 (!) milionów eksponatów i jest to największe pod tym względem muzeum na całym świecie.

Chińskie Muzeum Narodowe w centrum Pekinu / źródło: xiquinhosilva, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Chińskie Muzeum Narodowe, Pekin, Chiny – 191 tys. m2

Zlokalizowane w gmachu z 1959 roku Chińskie Muzeum Narodowe jest kompilacją tak naprawdę dwóch jednostek: Muzeum Historii Chin oraz Muzeum Chińskiej Rewolucji. Możemy zwiedzać tutaj gigantyczną kolekcję umieszczoną w 48 halach wystawowych. W zasobach muzealnych znajduje się 1,3 miliona przedmiotów: obrazów, ceramiki, naczyń z brązu, kostiumów, monet itd. Pod względem powierzchni wystawowej (65 tys. m2) jest to czwarte największe muzeum na świecie.

Czytaj też: Najdziwniejsze dzieła architektury w Europie. Takie miejsca dla koneserów są też w Polsce

The Met w Nowym Jorku / źródło: Hugo Schneider, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, Stany Zjednoczone – 190 tys. m2

Jest to największe amerykańskie muzeum, które założono w 1870 roku. Dziesięć lat później przeniesiono je do obecnej siedziby przy wschodnim skraju Central Parku i Piątej Alei. Co ciekawe, muzeum chwali się w zdecydowanej większości sztuką pochodzącą z innych kontynentów niż Ameryka Północna – przede wszystkim obrazami takich najsłynniejszych malarzy minionych epok jak Rembrandt, Vermeer, Botticelli, Rafael, van Gogh, Renoir czy Monet. Dodajmy, że jednostka jest także w posiadaniu licznych dzieł sztuk pochodzących z Afryki, Azji, Oceanii, świata islamu czy z czasów istnienia Bizancjum.

Imponujące wnętrze Koreańskiego Muzeum Narodowego / źródło: Ian Muttoo, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Koreańskie Muzeum Narodowe, Seul, Korea Południowa – 138 tys. m2

Muzeum znajduje się na terenie dawnego pola golfowego, które było częścią garnizonu Yongsan. W zasobach znajduje się ponad 300 tys. artefaktów, z czego tylko 15 tys. wystawione jest dla odwiedzających turystów. Chociaż Koreańskie Muzeum Narodowego nie ma długiej historii (założono je w 1945 roku), to nie można pominąć faktu, że zlokalizowane jest w budynku dostosowanym do trzęsień ziemi o magnitudzie 6.0. Co w ogóle możemy tutaj zobaczyć? Przede wszystkim eksponaty związane z historią, religią, sztuką Korei. Obiekt składa się z trzech pięter, gdzie pierwsze prezentuje sztukę od prehistorii do początku nowożytności, drugie – przykłady malarstwa, kaligrafii oraz prywatne kolekcje, a trzecie – koreańskie rzeźby i rzemiosła, jak również skromne zbiory sztuki z Japonii czy Chin.

Czytaj też: Polskie miasta, o których jest głośno za granicą. To tutaj obcokrajowcy najchętniej podróżują

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej / źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna

Muzea Watykańskie, Watykan – 42 tys. m2

Mowa tutaj o muzeach publicznych, które są jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów na świecie. Znajdują się one na terenie Państwa Watykańskiego i obejmują zbiory dzieł sztuki, które były przez wieki gromadzone przez konkretnych papieży. Początki kolekcji datuje się na rok 1506, ale oficjalnie muzeum otwarto za pontyfikatu Benedykta XIV w 1757 roku i nazwano jest Museum Christianum. Miejsce gromadzi najznamienitsze przykłady sztuki malarskiej z całego świata. Warto tutaj wspomnieć o dziełach takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio czy Giotto. W skład muzeum wchodzą również pomieszczenia zdobione freskami jak np. Kaplica Sykstyńska ze słynnym Sądem Ostatecznym.

Czytaj też: Prastare kopalnie, łemkowskie cerkwie i wielkie parki. Oto nieznane miejsca UNESCO w Polsce

Siedziba Muzeum Historii Polski na Cytadeli, elewacja wschodnia / źródło: Rafał Chmielewski – Muzeum Historii Polski, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Muzeum Historii Polski, Warszawa, Polska – 44 tys. m2

Prawdopodobnie mało kto by się spodziewał w zestawieniu największych muzeów świata przykładu z Polski. Warszawskiego MHP zdecydowanie nie zaliczymy do czołowej piątki pod względem powierzchni, ale wciąż jest to na tyle imponujący obiekt, że nie można go pominąć. Muzeum Historii Polski jest młodą jednostką, którą powołano do życia w 2006 roku, a od 28 września 2023 roku działa na terenie warszawskiej Cytadeli. Wystawa stała jest wciąż w budowie, ale obejmie swym zasięgiem 7,3 tys. m2 (10 proc. tego, czym dysponuje Luwr). MHP ma docelowo opowiadać o wielowiekowej historii naszego kraju z uwzględnieniem tradycji wolnościowych czy walki z totalitaryzmami. Wystawa stała ma być gotowa w 2026 roku.