Napełnione OD dna

Chyba każdy kibic piłki nożnej doświadczył przynajmniej raz w życiu uczucia zniecierpliwienia, stojąc w kolejce po piwo, podczas gdy jego ulubiona drużyna strzela kolejne gole przeciwnikowi.

Już wkrótce jednak kolejki za piwem będą szły błyskawicznie – brytyjska firma Scotsman Beverage Systems skonstruowała system skracający czas napełniania szklanek napojami. W ciągu zaledwie 10 sekund kelnerka napełni piwem kufle o łącznej objętości 5 litrów. Firma zaprezentowała urządzenie na wystawie BRAU Beviale 2008, która odbyła się w listopadzie w Norymberdze.

Dokładny mechanizm działania systemu nie został na razie podany do wiadomości. Simon Miller, pracownik firmy Scotsman Beverage Systems, informuje jednak, że w związku z tym, iż głównym celem sprzedawców napojów na wszystkich dużych imprezach jest sprzedanie ich jak największej ilości, opracowany przez jego firmę system napełnia szklanki praktycznie bez pomocy człowieka, nie tylko upraszczając i niejako automatyzując proces rozlewania, lecz również znacznie go przyspieszając. Jeden sprzedawca może w ciągu 10 sekund napełnić aż 10 szklanek, oszczędzi więc około 75-80% czasu. 

Szkoci stworzyli system o nazwie TRUfill, ktoy pozwala na szybkie napełnienie szklanki poprzez jej dno za pomocą tzw. zaworu bezzwrotnego (non-return valve). Scotsman Beverage Systems opracował dwie metody napełniania — Vortex i Fountain ICE — dla napojów gazowanych i niegazowanych.  

Dla miejsc, w których szczególnie wysokim popytem cieszy się piwo i inne napoje, na przykład dla stadionów, firma opracowała nawet specjalną maszynę rozlewniczą, składającą się z dużej liczby kraników. Maszyny te usprawniają proces rozlewu napojów i nie wymagają obsługi ręcznej, dzięki czemu sprzedawca może w tym czasie zająć się inną czynnością — na przykład pobierać pieniądze od klienta. JSL

Źródło: www.scot-bev.com