Nauka śpiewu podczas snu

Podobnie jak dzieci, których mózg podczas snu utrwala nabyte w ciągu dnia słowa i dźwięki, również zeberki, śpiąc, uczą się wykonywania ptasich treli.

Młode amadyny zebrowate (Taeniopygia guttata) uczą się śpiewać, biorąc przykład z treli swoich rodziców. Ta niezwykle intensywna nauka śpiewu trwa również podczas snu – nawet przy odpoczynku mózg ptaków pozostaje aktywny. Biolodzy z Uniwersytetu w Utrechcie (Universiteit Utrecht) doszli do wniosku w swoich najnowszych badaniach, że ptaki nocą porządkują w swoim mózgu przyszłe trele, analogicznie do tego, w jaki sposób dzieci ludzkie uczą się mowy.

W poprzednich doświadczeniach grupie badaczy udało się zademonstrować, że pomiędzy metodami uczenia się śpiewu zeberek i przyswajaniu sobie mowy przez dzieci istnieją pewne analogie. Im więcej pieśni młody ptak słyszał od swoich współbraci, tym bardziej aktywny był jej mózg podczas snu. Już wtedy na przykładzie dzieci dowiedziono, że obszary mózgu, które w ciągu dnia – podczas rozpoznawania i powtarzania dźwięków – pracują intensywniej, działały o wiele wydajniej, gdy biorące udział w doświadczeniu dzieci mogły się zdrzemnąć w przerwie od nauki.

Obecnie naukowcy udowodnili, że również nocą aktywność mózgowa, zarówno u dzieci, jak i u ptaków, jest podobna. Według naukowców badania w tej dziedzinie zwiększą naszą wiedzę na temat roli snu w kształtowaniu pamięci długotrwałej.

źródło: www.uu.nl