Neolityczne odkrycie na terenie Polski. Ludzie mieszkali tu już zaskakująco dawno temu

W Józefowie na terenie województwa mazowieckiego doszło do niecodziennych wydarzeń. Matka i jej dziecko wykonujący prace ogrodowe natknęli się na siekierkę, której pochodzenie sięga epoki neolitu.
zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Takim mianem określa się młodszą epokę kamienia, której czas trwania bardzo różni się pod względem geograficznym. Na terenie naszego kraju przypadała ona na okolice 5000 roku p.n.e. O kulisach odkrycia poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, a dodatkowych informacji w tej sprawie dostarczył portal Nauka w Polsce

Czytaj też: Zginęli ponad 80 lat temu. Naukowcy wykorzystali imponującą technikę do identyfikacji tych ofiar

Znalezisko miało miejsce w połowie tego miesiąca, a wydobyte narzędzie to krzemienna siekiera. Zdaniem ekspertów może to być artefakt powiązany z osadnictwem kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu. Z pewnością ma ponad 4000 lat i obecnie znajduje się w rękach przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. 

Co ciekawe, siekierka nie znajdowała się w glebie na terenie ogródka, lecz stanowiła część nawiezionego tam materiału. Wygląda więc na to, że pierwotnie musiała znajdować się w innej lokalizacji i trafiła w miejsce odkrycia nieco przypadkowo. Dotychczasowe tego typu znaleziska zazwyczaj dzieliły się na dwie grupy: mających formę przedmiotów grobowych bądź luźno spoczywających obiektów. 

Znaleziona w czasie prac ogrodowych siekierka pochodzi z epoki neolitu. Może mieć nawet pięć tysięcy lat i została wykonana z krzemienia

W tym przypadku jest wiele niewiadomych, ponieważ nawet dopasowanie siekierki do którejś z tych kategorii będzie stanowiło wyzwanie. Archeolodzy jak na razie nie byli w stanie stwierdzić, z jakiego dokładnie materiału wykonano narzędzie. Zakładają, że może chodzić o krzemień narzutowy, na powierzchni którego zachowały się ślady odbić. Ostrze siekierki zostało przy tym odpowiednio wygładzone. 

Czytaj też: Starożytny cmentarz jest pełen szkieletów, choć nie należą do ludzi. Znaleźli go polscy archeolodzy

Tego typu odkrycia za każdym razem stanowią przypomnienie faktu, iż ludzie zamieszkiwali nasz region już tysiące lat temu. Bo choć pierwsze kluczowe cywilizacje kształtowały się znacznie wcześniej i bardziej na południe od dzisiejszej Polski, to stwierdzeniem dalekim od prawdy jest założenie, że człowiek pojawił się u nas na przykład dopiero we wczesnym średniowieczu. Mająca nawet pięć tysięcy lat siekierka jest tego idealnym potwierdzeniem.