Te nietoperze pomagają dbać o kondycję lasów. Ale w przyszłości może ich zabraknąć

Nietoperze mogą pomóc w utrzymaniu lasów w dobrej kondycji. Wszystko dzięki swojemu apetytowi na owady, które atakują sadzonki drzew.
Te nietoperze pomagają dbać o kondycję lasów. Ale w przyszłości może ich zabraknąć

Zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign (UIUC) szczegółowo opisał zwyczaje kosmatnika rdzawego, nietoperza, który może mieć ogromny wpływ na regenerację drzew w tamtejszych lasach. Szczegóły opisano w czasopiśmie Forest Ecology and Management.

Czytaj też: Khosta-2 to nowy wirus podobny do SARS-CoV-2. Przenoszą go rosyjskie nietoperze

Dr Elizabeth Beilke z UIUC mówi:

W związku z tym, że zespół białego nosa (ZBN) spowodował poważny spadek liczebności wielu gatunków nietoperzy, kosmatnik rdzawy stał się najczęściej wykrywanym nietoperzem w wielu lasach Środkowego Zachodu, stanowiąc 70-80 proc. osobników w naszym ośrodku badawczym w Indianie. Z tego punktu widzenia mają one prawdopodobnie najbardziej znaczący wpływ na las. Aby zarządzać krajobrazem holistycznie, powinniśmy wziąć pod uwagę gatunki, które mogą mieć nieproporcjonalnie duży wpływ.

Pomocy kosmatnik rdzawy

Naukowcy śledzili kosmatniki rdzawe w ramach Indiana’s Hardwood Ecosystem Experiment (HEE), 100-letniego badania wpływu gospodarki leśnej na żyjące tam rośliny i zwierzęta.

Dr Elizabeth Beilke wyjaśnia:

Nietoperze wybierają i wykorzystują te części lasu, które są związane z gospodarką leśną, w tym niedawne zręby i utrzymane otwory leśne. Wykorzystują również stawy i drogi bardziej niż byśmy się spodziewali na podstawie dostępności. Nasze dane wskazują, że nietoperze te mogą współistnieć z gospodarką leśną. Jest to budujące, ponieważ pozyskiwanie drewna nie zniknie – to potrzeba człowieka. Nasza praca pokazuje, że praktyki te nie są z natury szkodliwe dla nietoperzy, a nawet mogą być korzystne dla niektórych gatunków.

Okazało się, że to stawy są jednym z najważniejszych czynników decydujących o zachowaniach żerowiskowych nietoperzy. Właśnie dlatego zarządcy lasów powinni pozostawić naturalne zbiorniki wodne w spokoju, zwłaszcza w obliczu wszechobecnych zmian klimatycznych.

Uczeni wykorzystali metodę telemetrii radiowej do śledzenia położenia 26 osobników kosmatników rdzawych. Pozwoliła ona określić ruch, zasięg występowania i i preferencje krajobrazowe każdego z nietoperzy. To udoskonalenie metod akustycznych, w których namierza się odgłosy wydawane przez te zwierzęta.

Analiza ruchów nietoperzy dała naukowcom dodatkowe informacje na temat gatunku. Wykazano na przykład, że kosmatniki rdzawe żerowały na stosunkowo niewielkim obszarze, ok. 81 hektarów. Dla porównania, zagrożony wyginięciem Myotis sodalis żerował na tym samym terenie na obszarze 343 hektarów.

Czytaj też: Nietoperze znowu zaskakują. Tego o nich nie wiedzieliśmy

Dr Elizabeth Beilke dodaje:

Ponieważ kosmatniki rdzawe są zdolne do długodystansowych lotów, byliśmy zaskoczeni, że ich nocne zasięgi domowe były znacznie mniejsze niż obszary wykorzystywane przez mniejsze gatunki nietoperzy.

Niestety, kosmatniki rdzawe giną w ogromnych ilościach przy turbinach wiatrowych, a kilka ostatnich prac sugeruje, że ich zasięg maleje. To wielka szkoda, ponieważ różnią się one bardzo od innych gatunków nietoperzy w Indianie. Nie wiadomo, jaka czeka je przyszłość.