Nietypowa wystawa matematyki w Katowicach

Blisko 40 gigantycznych zagadek matematycznych, puzzle projektu współpracownika Stephena Hawkinga i mającą 3 tys. lat łamigłówkę można oglądać na wystawie „Puzzle i łamigłówki” w Katowicach. Jej autorami są niemieccy matematycy z jedynego na świecie muzeum matematyki.

Uczestnicy wystawy „Puzzle i łamigłówki”  mogą m.in. wcielić się m.in. w Alana Turinga i złamać sekretny kod, zobaczyć dokąd zmierza liczba Pi ponad 100 tys. miejsc po przecinku lub rozwiązać znany matematyczny problem „wędrującego komiwojażera”. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, który pokazuje rozrywkową stronę matematyki.

Nietypowa wystawa rzuca wyzwanie naszemu umysłowi i wiedzy matematycznej. Odwiedzając ją można m.in.  spróbować swoich sił w grach zręcznościowych pokonując palcami niewidoczny gołym okiem labirynt, zbudować most według projektu Leonardo da Vinci lub spróbować się w tangramie, czyli chińskiej łamigłówce sprzed 3 tysięcy lat.

Na kilkunastu stoiskach przygotowano m.in. zadania związane z układaniem skomplikowanych, opracowanych przez matematyków puzzli 2D i 3D, w tym m.in. opracowaną 60 lat temu grę logiczną „Pantomino” oraz puzzle Penrose, stworzone przez sir Rogera Penrose, współpracownika Stephena Hawkinga.

Wystawa „Puzzle i łamigłówki” w Silesia City Center w Katowicach jest pierwszą tego typu wystawą w Polsce, która łączy matematykę i logikę z zabawą. Jej autorami są niemieccy matematycy pracujący w jedynym na świecie aktywnym muzeum matematyki Mathematikum w Gießen.


Wystawę „Puzzle i łamigłówki” można oglądać w Silesia City Center, przy Placu Śląskim i Placu Gwiazd od 30 stycznia do 14 lutego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.