Takiej kolczatki jeszcze nie widziałeś. Ma w sobie coś “magicznego”

Co jest rzadszego od kolczatki? Oczywiście: kolczatka albinos! Tego niezwykłego stekowca zaobserwowano niedawno w Australii, a my możemy podziwiać go na zdjęciach.
Kolczatka – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Kolczatka – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Kiedy kolczatka albinos została dostrzeżona w okolicach Bathurst, mieszkańcy zostali poproszeni o zachowanie dystansu i nie zbliżanie się do osobnika nazwanego “Raffie”. Takie kolczatki są uważane za jedne z najrzadszych zwierząt na świecie.

Czytaj też: Kolczatki wydmuchują z nosa bąbelki. Robią to w zupełnie innym celu niż ludzie

Geoff Hadley natknął się na niezwykłą kolczatkę na lokalnej drodze, pozwalając jej bezpiecznie przejść, a spotkanie to opisuje jako “nie z tego świata”. Ostatnia znana lokalizacja zwierzęcia jest celowo utrzymywana w tajemnicy, aby ludzie nie próbowali go znaleźć – bardzo ważne jest, by zostawić niezwykłą kolczatkę w spokoju.

W komunikacie Bathurst Regional Council na Facebooku czytamy:

Zachęcamy do zrobienia kilku zdjęć, ale nie zbliżaj się do niego, nie dotykaj go ani nie próbuj go powstrzymywać. Ważne jest, aby pozostawić dzikie zwierzęta w spokoju, ponieważ można ryzykować utratę śladu zapachowego lub pozostawienie młodych bez opieki w norze.

Kolczatki są dość powszechne w Australii, ale nie takie

Kolczatka australijska (Tachyglossus aculeatus) to jedyny gatunek rodzaju kolczatka. Kiedy angielski zoolog George Shaw po raz pierwszy ją zobaczył w 1792 r., wziął ją za mrówkojada. Od tego czasu zwierzę to kilkukrotnie przechodziło rewizję taksonomiczną. Występuje w Australii, na Tasmanii i na południowym wschodzie Nowej Gwinei. Kolczatki zamieszkują wiele rodzajów siedlisk: lasy, sawanny, tereny rolnicze, obszary pustynne i półpustynne. Mogą żyć wszędzie tam, gdzie jest dostęp do pożywienia (wystarczą im mrówki i termity). Są jednymi z dwóch znanych ssaków na świecie (obok dziobaków), których samice składają jaja, ale także produkują mleko. Ale kolczatki albinosy to prawdziwe unikaty.

Kolczatki także mogą być albinosami /Fot. Bathurst Regional Council, Facebook

John Grant, rzecznik organizacji WIRES, która zajmuje się ratowaniem dzikich zwierząt, mówi:

Znalezienie kolczatki albinosa jest niezwykłe, ale trudno dokładnie określić, jak rzadkie są te zwierzęta, ponieważ prowadzą nocny tryb życia. Przez 10 lat swojej pracy tutaj widziałem może 3-4 takie osobniki. To naprawdę wyjątkowe zwierzęta.

Albinizm jest chorobą genetyczną, która zakłóca produkcję melaniny, głównego pigmentu, barwiącego skórę, futro, pióra, łuski i oczy zwierząt. Melanina jest produkowana w komórkach zwanych melanocytami – u albinosów komórki te są obecne, ale nie w pełni funkcjonalne, przez co wydają się częściowo lub całkowicie białe.