Nowa misja na Marsa

W roku 2013 NASA planuje wysłać na Marsa kolejną sondę kosmiczną. Celem misji będzie zebranie informacji o dziejach planety i zrozumienie, jak przebiegała jej ewolucja.

          Wyniki nowych badań być może pozwolą nam znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego posiadająca kiedyś gęstą atmosferę Czerwona Planeta stała się niegościnna dla istot żywych. Historia marsjańskiej atmosfery zostanie teraz zbadana w najdrobniejszych szczegółach. 

          Nowa misja NASA otrzymała nazwę MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) , a jej koszt został oszacowany na 485 milionów dolarów. Projekt misji został wybrany spośród 20 projektów konkursowych, p

          Konstrukcja sondy będzie się opierać o wypróbowane już urządzenia Mars Reconnaissance Orbiter i Mars Odyssey. Nowy aparat kosmiczny otrzyma jednak nieco inne zadania – będzie on badać m.in. atmosferę i jonosferę planety, ich wzajemne oddziaływanie na wiatr słoneczny, a także spróbuje nakreślić historię dwutlenku węgla, pary wodnej i tlenków azotu w marsjańskim powietrzu. Jaki będzie ostateczny kształt i wyposażenie sondy MAVEN, dowiemy się za rok. Już obecnie wiadomo jednak, że będzie na niej zainstalowane osiem narzędzi badawczych.  

          Start sondy zaplanowano wstępnie na koniec 2013 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już jesienią 2014 roku sonda za pomocą własnego napędu osiągnie roboczą orbitę eliptyczną o wysokości od 145 do 6223 km nad powierzchnią Marsa. Minimalna odległość od Czerwonej Planety, w jakiej znajdzie się sonda, będzie wynosić prawdopodobnie 129 km. W tej odległości MAVEN zbierze próbki substancji z górnej warstwy atmosfery Marsa. JSL

źródło: NASA