Nowa wyspa na Pacyfiku! Ale nie wiemy, jak długo się utrzyma

Na południowo-zachodnim Pacyfiku powstała nowa wyspa. Utworzył ją podwodny wulkan.
Wyspa utworzona przez wulkan Home Reef /Fot. NASA

Wyspa utworzona przez wulkan Home Reef /Fot. NASA

Na grzbiecie śródoceanicznym, który rozciąga się od Nowej Zelandii do Tonga, jest największe na świecie zagęszczenie podwodnych wulkanów. Ich regularna aktywność niesie różne konsekwencje. 10 września jeden z wulkanów ponownie się obudził. Przez kilka dni, góra Home Reef w środkowej części Wysp Tonga wypuszczała mnóstwo lawy, wyrzucała pióropusze pary i popiołu oraz odbarwiała otaczającą wodę.

Czytaj też: Powinno już dojść do erupcji tego wulkanu, ale coś ją powstrzymuje

Wystarczyło 11 godzin, by uformowała się zupełnie nowa wyspa. Instrument Operational Land Imager-2 (OLI-2) na satelicie Landsat 9 uchwycił ją na zdjęciu wykonanym 14 września br. O szczegółach poinformowało należące do NASA Earth Observatory.

Kolejna efemeryczna wyspa na Pacyfiku

14 września powierzchnia nowo utworzonej wyspy została oszacowana na ok. 4000 m2 i wysokość ok. 10 m n.p.m. Do 20 września wyspa urosła sześciokrotnie i mniej więcej takie rozmiary ma do dziś. Nie wiadomo, czy w przyszłości to się jeszcze nie zmieni.

Nowo utworzona wyspa nie ma nazwy, znajduje się na południowy zachód od Late Island, na północny wschód od Hunga Tonga-Hunga Ha’apai i na północny zachód od Mo’unga’one. Jest dosłownie pośrodku “niczego”.

Nowo powstała wyspa /Fot. NASA

Home Reef jest w strefie subdukcji Tonga-Kermadec, czyli obszarze, w którym ścierają się trzy płyty tektoniczne. Płyta pacyficzna zapada się tu pod dwie inne, mniejsze płyty, tworząc jeden z najgłębszych rowów oceanicznych na Ziemi. Miejsce to jest także wyjątkowo aktywne wulkanicznie.

Niestety, wyspy tworzone przez erupcje podwodnych wulkanów często są krótkotrwałe, choć potrafią utrzymywać się na powierzchni całymi latami. Wulkan Home Reef miał cztery okresy erupcji, a małe wyspy związane z jego aktywnością powstawały w latach 1984 czy 2006. Niektóre przestawały istnieć po kilkunastu dniach, ale jedna z nich istniała nawet 25 lat.

Czytaj też: Wulkan Nyiragongo wybuchł bez żadnego ostrzeżenia! Już wiemy, dlaczego ta eksplozja była tak nietypowa

W komunikacjie Służby Geologicznej Tonga z 20 września czytamy:

Wulkan stwarza niewielkie ryzyko dla społeczności lotniczej i mieszkańców Vava’u i Ha’apai. Wszystkim marynarzom zaleca się jednak żeglowanie w odległości większej niż 4 kilometry od Home Reef do odwołania.