Pół tysiącem nóg steruje zębata głowa. Czym jest stworzenie, które odkryto w lesie?

W parkach hrabstw Los Angeles i Orange odkryto nieznany wcześniej gatunek. To stworzenie ma 486 nóg i zębatą głowę jak Predator. Co to takiego?
Las – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Las – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Krocionogowate to rodzina wijów z gromady dwuparców. Ich ciało jest wydłużone, segmentowane, szare, brunatne lub czarne. Zwierzęta te zamieszkują ściółkę lub spróchniałe drewno. Żywią się głównie szczątkami roślinnymi, pędami, kiełkującymi nasionami, owocami, bulwami i grzybami. W Polsce występuje 85 gatunków, a na świecie ponad 12 000. Teraz można doliczyć kolejny, który żyje w kalifornijskich lasach. Opisano go w czasopiśmie ZooKeys.

To stworzenie ma głowę jak Predator

Krocionóg z Los Angeles (Illacme socal) to nieznany wcześniej gatunek, który wygląda niepozornie, dlatego przez lata pozostawał nieodkryty. Jest grubości rysika do ołówka i długości igły, ale w przybliżeniu wygląda jak kosmita. Ma 486 nóg i głowę przypominającą komiksowego/filmowego Predatora.

Czytaj też: Od lat można ją kupić w sklepach zoologicznych, ale ta ryba to nowy gatunek

Dr Derek Hennen, entomolog z Virginia Museum of Natural History, mówi:

Nowe gatunki są tuż pod naszymi stopami. Nikt nie szukał nieznanych gatunków krocionogów w kalifornijskich lasach. To pokazuje, jak ważne jest, aby te otwarte tereny zielone i naturalne siedliska przetrwały, bo nawet w intensywnie zurbanizowanym środowisku, takim jak Los Angeles, wciąż można znaleźć nowe gatunki.

Krocionóg został zauważony po raz pierwszy w kwietniu 2018 r. w Whiting Ranch Wilderness Park, niedaleko Lake Forest, przez przyrodników Cedrica Lee i Jamesa Baileya. Obaj natychmiast zdali sobie sprawę, że patrzą na coś wyjątkowego i opublikowali swoje znalezisko w iNaturalist, obywatelskiej aplikacji naukowej. Po drugiej stronie kraju entomolog z Virginia Tech, dr Paul E. Marek, przeglądał aplikację i zauważył ich odkrycie. W Boże Narodzenie, odwiedzając swoją rodzinę w Los Angeles, Marek i jego żona pojechali na Whiting Ranch, aby sprawdzić, czy uda im się znaleźć to samo zwierzę.

Tak wygląda Illacme socal – nieznany wcześniej gatunek krocionoga /Fot. ZooKeys

Ten konkretny gatunek jest mały i powolny, i ma uderzające podobieństwo do włośników korzeni roślin. Po ostrożnym usunięciu dywanu kamieni, martwych liści i próchnicy, dr Marek i jego żona przeskanowali glebę w poszukiwaniu czegokolwiek bladego, smukłego i dłuższego niż 20 mm, czekając, aż się poruszy. Udało się znaleźć żywe okazy – po ich zabezpieczeniu w plastikowych fiolkach, zostały przetransportowane do laboratorium dr Marka w Wirginii. Sekwencjonowanie DNA i dokładna analiza morfologiczna potwierdziły, że jest to nieznany wcześniej gatunek.

Czytaj też: Jeden gatunek, trzy typy samców. Takie rzeczy tylko w Nowej Zelandii

Warto wspomnieć, że zgodnie z zapisem kopalnym, krocionogi były pierwszymi zwierzętami lądowymi na naszej planecie, które oddychały tlenem atmosferycznym. Są ważnymi, ale niezwykle wrażliwymi małymi stworzeniami: nie żądlą ani nie gryzą, a większość z nich jest ślepa.