Nowy wyjątkowy dron w rękach wojska USA. Jak ogromny potencjał drzemie w 5GAT?

Dowiedzieliśmy się właśnie o nowym kontrakcie Departamentu Obrony USA, w ramach to którego Amerykanie wydadzą 77,2 milionów dolarów na wyjątkowe drony 5GAT od Sierra Technical Service.
Nowy wyjątkowy dron w rękach wojska USA. Jak ogromny potencjał drzemie w 5GAT?

Drony 5GAT dla wojska USA. Jak wiele zmienią te bezzałogowce?

Kontrakt obejmujący produkcję 12 dronów Fifth Generation Aerial Target (5GAT) jest jednoznacznym potwierdzeniem na to, że Pentagonowi bardzo, ale to bardzo zależy na zweryfikowaniu swoich możliwości w eliminowaniu nowoczesnych maszyn wroga o wysokim zaawansowaniu. Drony te zostały bowiem zaprojektowane tak, aby w możliwie największym stopniu odzwierciedlać możliwości najnowocześniejszych samolotów wroga. Mowa głównie o rosyjskim Su-57 czy chińskim J-20, czyli myśliwcach piątej generacji, do których zaliczają się również amerykańskie F-16 oraz F-35.

Czytaj też: Stanie na straży potęgi USA. Sukces rozwoju nowoczesnego pocisku nakreśla przyszłość Amerykanów

Nie trzeba być specjalistą od technologii stealth, aby od razu zauważyć, że drony 5GAT do zwyczajnych samolotów nie należą. Wyróżniają się projektem wykonanym wedle prawideł technologii stealth i ewidentnie czerpią inspirację z F-22, zważywszy na kształt ich skrzydeł w kształcie rombów. W przestworza wzbijają się z wykorzystaniem pary potężnych silników General Electric J85, które zapewniają tym dronom wyjątkowe możliwości pokroju maksymalnej prędkości rzędu ponad 1160 km/h, czy zasięgu na poziomie ponad 2400 kilometrów.

Czytaj też: Ta broń ma być nie do zatrzymania. Japonia i USA połączą siły nad jej niszczycielem

Ich zdolność adaptacji potwierdzają możliwości wykorzystywania różnych ładunków bojowych – od kapsuł zakłócających środki walki elektronicznej po wabiki radarowe oraz flary, zwalczające odpowiednio pociski z naprowadzaniem radarowym i na podczerwień. To wszystko (wraz ze stosunkowo niską ceną) sprawia, że drony 5GAT są dla wojska USA idealną platformą testową do weryfikacji sprawności własnych mechanizmów obrony powietrznej. Dzięki tym dronom Amerykanie zweryfikują swoje środki obrony powietrznej, które obejmują przeciwlotnicze systemy czy pociski powietrze-powietrze wykorzystywane przez myśliwce F-22 Raptor czy F-35 Lightning.

Czytaj też: Tutaj narodziła się bomba atomowa. Czym jest dziś ten wyjątkowy skrawek ziemi USA?

Drony 5GAT mogą jednak nie tylko służyć jako zwykłe narzędzia testowe, bo dzięki swojemu zaawansowaniu, mogą pełnić funkcję lojalnych skrzydłowych dla załogowych samolotów. W tej roli znacznie zwiększają możliwości pilotów, gwarantując im po prostu całkowicie podległego “służącego”, którego można wysłać w najbardziej niebezpieczne rejony bez obawy, że ta decyzja pozbawi życia innego pilota. Sam w sobie zakup dronów 5GAT jest więc nie tylko świadectwem nowoczesnej inżynierii, ale także dalekowzroczności i strategicznego myślenia amerykańskiego wojska, które zapewnia, że jego systemy obronne są w pełnej gotowości na najbardziej zaawansowane sprzęty wrogów.