Tutaj narodziła się bomba atomowa. Czym jest dziś ten wyjątkowy skrawek ziemi USA?

Zapewne wiele razy słyszeliście o testach, które przeprowadza wojsko USA we współpracy z firmami pokroju Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing czy Raytheon (dziś już RTX), ale mogliście nie wiedzieć o tym, że większość tychże testów ma miejsce w jednym konkretnym miejscu. Miejscu, w którym narodziła się bomba atomowa, kiedy do doszło do jej pierwszego wybuchu.
Tutaj narodziła się bomba atomowa. Czym jest dziś ten wyjątkowy skrawek ziemi USA?

Niegdyś miejsce testów Niszczyciela Światów, dziś poligon do sprawdzania broni rodem ze świata sci-fi

Położony w surowym krajobrazie południowego Nowego Meksyku poligon White Sands Missile Range (WSMR) jest przejawem ludzkiej pomysłowości, innowacji wojskowych i postępu naukowego. Oczywiście tylko i wyłącznie wtedy, kiedy weźmiemy pod uwagę testy, które miały na nim miejsce. Ten rozległy poligon testowy założony w 1945 roku znajdował się w czołówce amerykańskich programów rozwoju rakiet i broni, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu współczesnych zdolności wojskowych.

Czytaj też: Rosomaki na sterydach. Polska armia doczeka się jeszcze lepszych wozów bojowych

Wszystko zaczęło się od zakończenia II wojny światowej, kiedy to oczywista stała się potrzeba stworzenia rozległego poligonu do testowania rakiet i pocisków rakietowych. W obliczu groźby zbrojeń nuklearnych armia amerykańska postanowiła stworzyć obiekt, który mógłby zapewnić bezpieczny i odizolowany obszar do testowania najnowocześniejszych technologii wojskowych. Tak oto 9 lipca 1945 roku narodził się White Sands Proving Ground, który został później przemianowany na White Sands Missile Range.

Czytaj też: Potężne, to za mało powiedziane. Wiemy, czym będą wojować nowe polskie okręty Miecznik

Od samego początku WSMR odgrywał kluczową rolę w rozwoju pocisków rakietowych. To tam właśnie trafiły nazistowskie rakiety V-2, które USA zdobyły pod koniec II wojny światowej w celu ich gruntownego zbadania. Dostarczyły cennych informacji na temat rakiet i aerodynamiki. Najważniejsze miało jednak miejsce w lipcu 1945 roku, a więc zaledwie kilka tygodni po założeniu, bo wtedy poligon ten stał się miejscem historycznego testu, w którym to zdetonowano pierwszą bombę atomową w ramach Projektu Manhattan, wyznaczając tym samym początek ery atomowej.

Czytaj też: Sam dron w wojsku to za mało. Z tym dodatkiem staje się zabójczą bronią

Na tym testy przeprowadzane na WSMR oczywiście się nie skończyły i to tam sprawdzano nowe pociski balistyczne czy rakiety kosmiczne. Aktualnie tam właśnie testowane są działa elektromagnetyczne oraz bronie laserowe, czyli najnowsze zdobycze technologii wojskowej, które mają zapewnić Amerykanom przewagę nad całym światem.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!