Prawdziwe bogactwo w Turcji. Te obiekty wywodzą się z kilku różnych kultur 

Archeolodzy z Muğla Sıtkı Koçman University, którzy działali na terenie tureckiej prowincji Muğla, natknęli się tam na pozostałości wywodzące się z kilku różnych okresów. 
Prawdziwe bogactwo w Turcji. Te obiekty wywodzą się z kilku różnych kultur 

Areną działań badaczy było stanowisko archeologiczne Asarcık Tepe. Wśród zidentyfikowanych do tej pory artefaktów znalazły się te pochodzące z czasów panowania tzw. Wielkich Seldżuków, Hetytów oraz społeczności zamieszkujących ten obszar w czasie epoki brązu.

Czytaj też: Zaginiony wrak jak kapsuła czasu. Jeszcze przed katastrofą nazywano go pływającą trumną

Wielcy Seldżucy przejęli władzę na terenach tego, co obecnie nazywamy Bliskim Wschodem w XI wieku. Z kolei czasy Hetytów sięgały znacznie odleglejszej przeszłości, ponieważ ich początki przypadały na okolice XVII wieku p.n.e. Jeśli zaś chodzi o epokę brązu, to jej środkowa część poprzedzała rządy Hetytów i rozpoczęła się około 4000 lat temu. 

Wykopaliska prowadzone przez wspomnianych archeologów będą miały istotne implikacje dla naukowej wiedzy na temat tego, jak wyglądały kolejne fale osadnictwa na terenie Turcji oraz całego regionu. Dzięki zebranym informacjom naukowcy byli w stanie poszerzyć swoją świadomość na temat osadnictwa sięgającego środkowej epoki brązu. 

Obiekty znalezione przez archeologów działających na terenie Turcji wywodzą się różnych epok kulturowych

To szczególnie cenne ze względu na fakt, iż w większości przypadków takie pozostałości były zastępowane nowszymi, co uniemożliwiało poznawanie starszych warstw. Jak wyjaśnia jeden z autorów badań w tej sprawie, Bekir Özer, z tego powodu warstwy tworzące ciągłość kulturową Asarcık Tepe są rzadko spotykane. Taka ciągłość pojawia się dopiero we wczesnym okresie hellenistycznym, a także w czasach średniowiecza.

Czytaj też: Wielkie znalezisko wewnątrz jaskini. To sanktuarium liczy tysiące lat

W ciągu ostatnich wykopalisk udało się odnaleźć obiekty z II tysiąclecia p.n.e., między innymi w postaci fundamentów budowli wzniesionych z kamienia i cegły. Poza tym na liście znalezisk umieszczono kamienne narzędzia i artefakty wykorzystywane w związku z tkactwem. Nie bez echa przeszło zlokalizowanie ceramiki, która trafiła na te tereny z okolic Morza Egejskiego i środkowo-zachodniej Anatolii. Stanowi ona istotną poszlakę w związku z ówczesnymi koneksjami handlowymi.