Średniowieczna odznaka z Polski. Do kogo należał ten nietypowy przedmiot?

Informacjami o wielkim znalezisku podzielił się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak wynika z opublikowanego komunikatu, w styczniu tego roku została znaleziona tzw. odznaka pielgrzyma.
Średniowieczna odznaka z Polski. Do kogo należał ten nietypowy przedmiot?

Odkrycie miało miejsce w Wólce Nieliskiej na terenie powiatu zamojskiego. Dokonał go Tomasz Murzyński, który przekazał tak nietypowy przedmiot przedstawicielom władz. Znalezisko ma wielką wagę, ponieważ stanowi prawdziwą rzadkość, szczególnie w naszym kraju. 

Czytaj też: Obiekty z Okresu Walczących Królestw odnalezione. To kluczowy etap istnienia Chin

Tego typu odznaki miały najprawdopodobniej pełnić funkcję ochronną. Noszono je w formie talizmanów, a ten konkretny został wykonany ze stopu ołowiu i cyny. Okrągła zawieszka posiada wizerunek smoka, ma około 2,8 centymetra średnicy i zaledwie milimetr grubości. Historia tych artefaktów sięga czasów wczesnego średniowiecza. Do tej pory znajdowano je między innymi w Poznaniu, Żarnowie i Strzelinie.

Paradoksalnie, bazyliszek widoczny na zdjęciach miał zapewniać noszącemu taką odznakę bezpieczeństwo. Poza tym osoby posiadające podobne talizmany dało się łatwo zidentyfikować, tj. szybko stawało się jasne, jaki jest cel ich podróży. Z pewnością ułatwiało to funkcjonowanie w świecie pełnym niebezpieczeństw czyhających na wędrowców.

Znaleziony w Wólce Nieliskiej obiekt to tzw. odznaka pielgrzyma. Ma kolisty kształt i przedstawia wizerunek smoka

Być może największy zbiór składający się z odznak pielgrzymów znajduje się w Stargardzie. Tamtejsze Muzeum Archeologiczno-Historyczne posiada bowiem w swojej kolekcji aż sześć takich obiektów, które wydobyto w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie tego miasta. Jeśli chodzi o zagraniczne kolekcje, to najbardziej znane można oglądać w Muzeum Historii Londynu, Muzeum Historii Sztuki w Paryżu, Muzeum w Kolonii oraz Muzeum Boijmans Van Benningem w Rotterdamie. 

Czytaj też: Podwodne znalezisko na terenie Słowenii. Te obiekty sięgają czasów starożytnych

Odznaki pielgrzyma występowały w różnych formach i kształtach, ponieważ mogły być na przykład pierścieniami, plakietkami czy krzyżami. Przedstawiały zróżnicowane wizerunki, od ludzi, przez zwierzęta, po mityczne stworzenia takie jak powyższy smok. I choć ich historia sięga wczesnego średniowiecza, to największą popularność zyskały w XIII wieku i były całkiem powszechnie noszone aż do XVI wieku.