Zamordowano ją niemal 50 lat temu, a teraz wiemy, kim była

26 lipca 1974 roku znaleziono ciało młodej kobiety, której nadano przydomek Lady of the Dunes. Zamordowana niemal 50 lat temu przez cały ten czas pozostawała anonimowa. Aż do teraz.
Zamordowano ją niemal 50 lat temu, a teraz wiemy, kim była

Dzięki przełomowi w śledztwie wiemy, iż w rzeczywistości ofiara nazywała się Ruth Marie Terry. Wróćmy jednak do genezy całej historii, której początki sięgają lipca 1974 roku. Właśnie wtedy na ciało kobiety natrafiła 12-latka spacerująca po lesie z psem. Od początku śledczy mieli problem z rozpoznaniem tożsamości denatki.

Czytaj też: Skamieniałość, która wypełnia lukę w naszym rozumieniu ewolucji małp. Odkryto szczątki najstarszego gibona

O zmianie sytuacji poinformowano przed kilkoma dniami, 31 października. Jak się dowiedzieliśmy, rozpoznanie kobiety było możliwe dzięki połączeniu badań i profilowania DNA z tradycyjną analizą genealogiczną w celu prześledzenia drzew genealogicznych. Co dokładnie wiemy? Ruth Marie Terry urodziła się w 1936 roku, a jej genom wskazuje na połączenia ze stanami Kalifornia, Massachusetts i Michigan. Wiadomo również, że miała rodzeństwo, męża i dzieci.

Organy ścigania nie chcą ujawniać zbyt wielu informacji, między innymi ze względu na szacunek do zmarłej i jej rodziny, a także fakt, że nadal trwają poszukiwania mordercy kobiety. Została ona znaleziona naga i ułożona twarzą w dół pod wysoką trawą. Nastolatka, która ją znalazła, początkowo myślała, że ma do czynienia z… martwą sarną. Ciało było mocno rozłożone – kobieta nie żyła od około dwóch tygodni. I choć bezpośrednią przyczyną śmierci był uraz głowy spowodowany uderzeniem tępym narzędziem, to na szyi ofiary znaleziono również ślady bardzo mocnego duszenia.

Ciało Ruth Marie Terry znaleziono w lipcu 1974 roku

Ciało było pozbawione obu rąk i jednego przedramienia. Usunięto również kilka zębów. Śledczy zidentyfikowali nawet ostatni posiłek przed śmiercią kobiety, która zjadła hamburgera i frytki. Na przestrzeni lat wytypowano kilku podejrzanych o zabicie Terry. W tym gronie znaleźli się: szef irlandzkiej mafii Whitey Bulger, który usuwał zęby swoim ofiarom; seryjny morderca Tony Costa, ostatecznie wykluczony ze względu na fakt, że zmarł na dwa miesiące przed śmiercią kobiety; seryjny morderca Hadden Clark. Ten ostatni, choć przyznał się do zarzucanego mu czynu, to cierpiał na schizofrenię, co pozwala wątpić w jego słowa.

Czytaj też: Tajemnicze kręgi na środku pustyni. Wreszcie poznaliśmy rozwiązanie zagadki

Jeśli chodzi natomiast o ofiarę morderstwa, to miała długie rude włosy zaczesane w kucyk, różowy lakier na paznokciach i parę dżinsów Wranglera oraz niebieską bandanę umieszczone pod głową. Ciało zostało ekshumowane w 1980, 2000 i 2013 roku – próbowano również dokonać rekonstrukcji twarzy zamordowanej. Finalny przełom nastąpił dzięki profilowi genetycznemu oraz genealogicznym bazom danych, co umożliwiło zlokalizowanie krewnych ofiary. Teraz wiemy, iż bezimienna kobieta nazywała się w rzeczywistości Ruth Marie Terry.