Oglądaj na żywo TEDxWarsaw 2015!

Czy małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie? Jaki wpływ mają niewielkie owady na nasze życie i otaczający nas świat? Czy każdy może zostać fizykiem? Podczas nadchodzącego TEDxWarszaw przedstawiciele ADAMED SmartUP opowiedzą o wielkim znaczeniu małych rzeczy z perspektywy świata nauki.

„The Little Things” to temat przewodni 6. edycji TEDxWarsaw –  konferencji, która promuje inspirujące i prowokujące poglądy na rzeczywistość. Wśród tegorocznych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele ADAMED SmartUP – Monika Leończyk i Kinga Panasiewicz, młode ambasadorki programu  oraz Michał Krupiński, wykładowca związany z projektem.

„Świeże pomidory na śniadanie czy sałatka owocowa to coś, co możemy mieć niemalże na wyciągnięcie ręki. Jednak czy wyobrażacie sobie, że pewnego dnia może tego zwyczajnie zabraknąć?” – to jedno z pytań, jakie zada słuchaczom Monika Leończyk. Podczas konferencji opowie o swoich badaniach nad znaczeniem małych owadów i przedstawi jak istotną rolę podczas zapylania roślin odgrywają trzmiele ziemne. Czy warto się ich bać? Nie. Czy warto im pomagać? Zdecydowanie! Dowiecie się nie tylko dlaczego, ale też jak każdy z Was w domu może zbudować schronienie dla trzmieli.

Michał Krupiński przedstawi z kolei inne, mniej poważne oblicze fizyki, pokazując, że w domowym zaciszu każdy może zostać naukowcem i odkrywać nowe zjawiska. Michał zwróci też uwagę na szereg ciekawych zjawisk, których działaniu jesteśmy poddawani każdego dnia: dlaczego nitki makaronu spaghetti najczęściej łamią się na trzy, a nie na dwa kawałki? A dlaczego dużo łatwiej jest wylać kawę niż piwo?  Co szybciej zamarza – ciepłe czy zimne mleko?

TEDxWarsaw odbędzie się już 18 marca 2015 r. w Teatrze Polskim. Osoby, które nie będą mogły osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, mogą śledzić je on-line poprzez stronę http://tedxwarsaw.com/live


ADAMED SmartUP to projekt naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed założona w 2014 roku, aby wspierać działalność badawczo-rozwojową, naukową i oświatową. Celem powołania Fundacji jest popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Więcej:edukacja