Wielki sukces polskich archeologów. Ich znalezisko zdradza sekrety sprzed tysięcy lat

Badania polskich archeologów prowadzone na terenie Omanu, w obrębie regionu Qumayrah, dostarczyły bezcennych informacji na temat metalurgii miedzi uprawianej przez mieszkańców tego obszaru.
fot. CAŚ UW

fot. CAŚ UW

Wykopaliskami kierowali przedstawiciele Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a kluczowy etap ich badań rozegrał się pod koniec 2023 roku. Kontynuacja poszukiwań została z kolei zaplanowana na grudzień tego roku. W toku działań udało się zlokalizować szereg ważnych dla sprawy artefaktów, takich jak kamienne narzędzia, dowody na obróbkę rudy miedzi oraz pozostałości pieców, w których prowadzono wytop.

Czytaj też: Amulet o nieustalonym pochodzeniu. Ten obiekt ma prawie 3000 lat

Historia osadnictwa w dolinie Qumayrah sięga wczesnej epoki brązu. Jak czytamy na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, na przestrzeni lat udało się tam wydzielić kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych. Obejmowały one między innymi cmentarzysko związane z kulturą Umm-an-Nar, neolityczne obozowisko oraz pozostałości osad z epoki żelaza. 

Ostatnie dokonania naszych rodaków okazały się szczególne z punktu widzenia badań poświęconych metalurgii miedzi. Wsparcia w tym zakresie autorom udzielili przedstawiciele innych instytucji, takich jak Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowy Instytut Geologiczny. Największą chlubę polskim naukowcom mogą przynieść dokonania na terenie Wadi Salh, czyli kompleksu, którego wcześniej nie opisywano w literaturze archeologicznej.

Polscy archeolodzy działali na terenie Omanu, gdzie znaleźli dowody na metalurgię miedzi. Tamtejsze dowody mają kilka tysięcy lat i pochodzą z różnych epok

Jak relacjonują uczestnicy wykopalisk, natrafili tam na połacie ziemi pokryte szlaką. Obszary te, mające wymiary wynoszące około 220 na 50 metrów, cechują się miąższością sięgającą 25-40 centymetrów. W toku badań archeolodzy zidentyfikowali kamienne narzędzia, z których mieszkańcy korzystali w celu kruszenia rudy, a także pozostałości pieców służących do wytopu miedzi. Uwadze badaczy nie umknęły ruiny budynków, w przypadku których pojawiły się sugestie, jakoby były to dawne warsztaty.

Co jeszcze znaleźli polscy archeolodzy? Z pewnością warto zwrócić uwagę na pochodzącą z epoki żelaza wieżę pełniącą funkcję obserwacyjno-obronną. Umiejscowiona na wzgórzu zlokalizowanym nad skrzyżowaniem dwóch dolin, zapewniała przegląd pola obejmującego szlaki karawanowe. Te prowadziły w stronę Zatoki Omańskiej oraz tego, co obecnie nazywamy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. 

Czytaj też: Na Bliskim Wschodzie znajduje się zagadkowa budowla. To jedna z największych takich znanych nauce

Na terenie o powierzchni około 1400 metrów kwadratowych członkowie zespołu badawczego zidentyfikowali co najmniej 33 pomieszczenia. Rodzaj tamtejszej zabudowy jest zaskakujący, gdyż domy ulokowano po obu stronach wąskiej uliczki, co jest niezgodne z wiejskim charakterem osady, jakiego należałoby się spodziewać po niewielkim ośrodku położonym w górach. Jeśli zaś chodzi o znaleziska pochodzące z epoki brązu, to w grę wchodzą między innymi okrągłe kamienne wieże, a także grobowce wieżowe.