Wieżyczka wartownicza jak z gier wideo. Zobacz sam, co potrafi Onyx Sentry

Wieżyczki wartownicze znamy przede wszystkich z filmów sensacyjnych i gier wideo, ale są one także używane w rzeczywistości. Jedną z nich jest Onyx Sentry, która pozwala na eliminację wrogów z bezpiecznej odległości, a przy tym ma kilka ciekawych funkcji.
Onyx Sentry /Fot. Onyx

Onyx Sentry /Fot. Onyx

Sentry to opracowana wspólnie z firmą OKSI wielofunkcyjna inteligentna platforma wartownicza, której celem jest zwielokrotnienie siły ognia. Z jednej strony Sentry można by nazwać klasyczną wieżyczką automatyczną rodem z gier wideo, ale chcąc być precyzyjnym – to coś więcej. Mobilny system kierowania ogniem potrafi samodzielnie wykrywać i unieszkodliwiać konkretne cele, jednocześnie trzymając człowieka na dystans.

Czytaj też: Japonia stawia na broń odrzuconą przez USA i chwali się jej możliwościami

Mike Cadice, CEO Onyx, mówi:

Jesteśmy dumni, że możemy stale wprowadzać innowacje w zakresie zdolności nowej generacji dla naszych klientów z branży obronnej, pozostając jednocześnie w czołówce wysiłków USA i ich sojuszników w zakresie modernizacji sił strategicznych.

Onyx Sentry to wartownik idealny

Sentry wykorzystuje cyfrowy system obrazowania (DIS) z funkcją automatycznego wykrywania i rozpoznawania celów (ATD/ATR) do skanowania, wykrywania, klasyfikowania, śledzenia i raportowania wszelkich zagrożeń w celu szybkiego i skutecznego działania taktycznego. Można go rozmieścić w pozycji czujki (overwatch) lub zabezpieczającej teren zajmowany przez przyjazne siły.

Czytaj też: Ta broń jest tak potężna, że trafi monetę z odległości kilometra

Sentry to wieżyczka lekka i łatwa do spakowania, którą błyskawicznie można przestawić w nowe miejsce. Integruje gimbal X360 Pan/Tilt, system broni zdalnie sterowanej (RAW), wspomniany DIS z obsługą ATD/ATR i zgodność z mobilną siecią Adhoc (MANET) w celu zapewnienia maksymalnej wydajności uderzenie.

Onyx Sentry można ustawić w tryb “wartownika” lub sterować ogniem zdalnie /Fot. Onyx

Christopher Shaub, dyrektor ds. partnerstw strategicznych w OKSI, dodaje:

Jesteśmy podekscytowani możliwością połączenia sił z firmą Onyx w celu stworzenia tak przyszłościowego systemu, który naprawdę stanowi definicję mnożnika siły. Inteligentny system, który skupia dodatkowe oczy i lufy skierowane na cel, bez narażania naszych żołnierzy na krzywdę, to rodzaj technologii, która pozwala naszym klientom utrzymać przewagę na nowoczesnym polu bitwy.

Sentry jest w pełni zintegrowany z ATAK (Advanced Targeting and Collaborative System) i pozwala umieścić cele we wspólnym obrazie operacyjnym. Przystępny interfejs użytkownika umożliwia operatorowi pasywnie przypisać eliminację wszystkich celów, które pojawią się na danym obszarze lub aktywnie kontrolować ogniem z bezpiecznej odległości.

Onyx Industries to doświadczona firma zajmująca się technologiami obronnymi, skupiająca się na dostarczaniu inteligentnych rozwiązań, które zwiększają zdolność operacyjną żołnierzy. Z kolei OKSI to specjaliści w dziedzinie produkcji technologii AI/ML i EO/IR do zastosowań naziemnych, powietrznych i kosmicznych w przemyśle obronnym lotniczym i środowiskowym. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu, OKSI jest w stanie rozwiązać najtrudniejsze problemy inżynieryjne na świecie, wykorzystując sztuczną inteligencję do wydobywania danych z całego widma EO/IR. Sentry to owoc współpracy obu firm, który jeszcze w tym roku ma trafić do pierwszych odbiorców.