Tajemnicza osada na terenie Polski. Jej istnienie sięga przed powstanie naszego kraju

Badania archeologiczne prowadzone na terenie Szczecina potwierdziły istnienie tam pozostałości zagadkowej osady. W ramach nowych ustaleń naukowcy poznali szczegóły na temat datowania tego miejsca.
Tajemnicza osada na terenie Polski. Jej istnienie sięga przed powstanie naszego kraju

Archeolodzy działali w obrębie Wzgórza Zamkowego, gdzie udało im się wydobyć fragmenty kości bydła. Przeprowadzone analizy wykazały, że mowa o szczątkach związanych z istniejącą na miejscu osadą. Jej pochodzenie miałoby sięgać VIII lub IX wieku. Oznaczałoby to, że funkcjonowała na długo przed tym, jak zrodziła się polska państwowość. 

Czytaj też: Choć ma 1500 lat, to wciąż zachwyca. Ta mozaika podważa informacje na temat Cesarstwa Rzymskiego

Jak stwierdził Marek Dworaczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, niezależne i pierwsze tak dokładne wyniki potwierdzają wcześniejsze datowania archeologiczne. Poza tym naukowiec dodał, iż można teraz stwierdzić, że osada w tym miejscu istniała w okresie od 771 do 886 lub od 771 do 893 roku. 

Oczywiście sam fakt występowania ludzi na terenach dzisiejszej Polski przed chrztem Mieszka I nie powinien zaskakiwać, ale jest to zdecydowanie słabo poznany okres. Z tego względu każde znalezisko potencjalnie dostarczające informacji na temat początków średniowiecza w naszym regionie jest na wagę złota.

Zdaniem archeologów, osada znajdująca się w obrębie dzisiejszego Szczecina istniała już na przełomie VIII i IX wieku

Kości bydła znajdowały się pod Wieżą Zegarową zamku. Po wydobyciu poddano je analizie radiowęglowej, która miała wykazać, z jakiego okresu pochodzą szczątki. Wykorzystana technika jest powszechnie stosowana w archeologii i odnosi się do izotopów węgla, czyli odmian tego pierwiastka, na którym opiera się ziemskie życie. 

Daty proponowane w oparciu o ostatnie ekspertyzy pokrywają się z wcześniejszymi propozycjami, ale są przy tym zdecydowanie lepiej poparte dowodami. W przeszłości naukowcy zajmujący się tym stanowiskiem archeologicznym wyciągali wnioski na podstawie badań fragmentów naczyń czy ostrogi z zaczepami. Obiekty te zostały wydobyte w czasie wykopalisk prowadzonych w latach 1947-77, gdy trwała odbudowa zamku.

Czytaj też: Ta dolina to miejsce ostatecznej bitwy dobra ze złem. Znaleziono w niej kamień poświęcony Jezusowi

Jako że w planach jest wykonanie wykopu w obrębie Wieży Zegarowej, to daje to nadzieję na doprowadzenie do kolejnych cennych znalezisk. Jak dodał Dworaczyk, dzięki dodatkowym artefaktom poddanym datowaniu możliwe powinno stać się uzyskanie niemal 100-procentowej pewności co do pochodzenia osady. Byłoby to zgodne z XII-wiecznymi zapiskami autorstwa biografów św. Ottona, którzy określali Szczecin mianem najstarszego i najznamienitszego miasta Pomorza