Pieniądze uśmierzają ból

Posiadanie sporej ilości pieniędzy jest zazwyczaj kojarzone z pozytywnymi emocjami. Jak niedawno naukowcy, są również inne zalety grubego portfela.

Naukowcy już dawno obalili prawdziwość stwierdzenia, zgodnie z którym pieniądze szczęścia nie dają. Tym razem Kathleen Vohs wraz z kolegami z University od Minnesota dowiodła, że pieniądze mają nawet działanie przeciwbólowe.

W przeprowadzonym doświadczeniu naukowcy poprosili ochotników o przeliczenie osiemdziesięciu studolarówek, a następnie o włożenie palców dłoni do gorącej wody o temperaturze 50°C. W drugim etapie ochotnicy mieli przeliczyć taką samą ilość czystych kartek papieru, a następnie ponownie zamoczyć palce w gorącej wodzie. Uczestnicy doświadczenia mieli określić, jak silny ból odczuwają. 

W obu częściach doświadczenia mniejszy ból odczuwały osoby, które miały do czynienia z większą sumą pieniędzy. Ten przeciwbólowy efekt, jaki dają pieniądze, naukowcy objaśniają w prosty sposób. Pieniądze poprawiają nastrój i zwiększają pewność siebie ludzi, a także świadomość własnej atrakcyjności. Naukowcy dowiedli eksperymentalnie, że te osoby, które podliczały studolarowe banknoty, czuły, że każde kolejne negatywne doświadczenie będą w stanie pokonać bez problemu.

Badacze zarejestrowali również efekt odwrotny – brak pieniędzy, również wirtualnych, czynił ludzi wrażliwszymi na ból i słabszymi wobec problemów dnia codziennego. Przekładając sytuację doświadczalną na rzeczywistość, może to oznaczać, że ludzie z krajów biedniejszych czują się gorzej nie tylko fizycznie, lecz również psychicznie.

źródło: www1.umn.edu