Twój pies nie jest aktywny? Ma to po Tobie

Czy martwisz się, dlaczego Twój pies nie jest tak aktywny jak inne zwierzęta w parku? Według najnowszych wyników badań, istnieją konkretne powody braku psiej aktywności fizycznej.
Nasz pies jest tak aktywny jak my sami /Fot. Pixabay

Nasz pies jest tak aktywny jak my sami /Fot. Pixabay

W PLOS One pojawiła się praca badawcza analizująca związek między nawykami treningowymi właściciela a jego postrzeganiem aktywności i wagi psa. Okazuje się, że osoby, które nie wykonywały więcej niż 15 minut energicznych ćwiczeń tygodniowo, rzadziej zgłaszały, że ich psy również były aktywne.

Czytaj też: Potęga miłości. Psy robią coś wzruszającego na nasz widok

Dr Sydney Banton z Uniwersytetu w Guelph mówi:

Anegdotycznie te wyniki nie są zaskakujące, jednak jest to pierwsze badanie, które dostarcza danych na poparcie tego, że ci, którzy sami są bardziej aktywni, częściej ćwiczą swoje psy.

Jaki właściciel, taki pies

Jeżeli psy wykazywały poziom ćwiczeń poniżej 30 minut, to ich właściciele byli mniej skłonni do angażowania się w nawet umiarkowane ćwiczenia. I odwrotnie: psy, których poziom aktywności był wyższy – więcej niż pół godziny (do godziny) lub przekraczający 90 minut – miały również właścicieli, którzy byli bardziej skłonni do umiarkowanych ćwiczeń.

Co ciekawe, w porównaniu do uczestników z innych krajów, osoby z Niemiec częściej ćwiczyli z psami przez dłuższy czas i oceniali taką aktywność jako “niezwykle ważną”. Badanie to rzuca nowe światło na nasze rozumienie związków między zdrowiem ludzi i psów.

Dr Sydney Banton dodaje:

Zrozumienie, w jaki sposób zachowania właścicieli wpływają na te same zachowania u ich psów, daje nam dalszy wgląd w to, jak poprawić ogólny stan zdrowia psów.

Psy i ludzie zamieszkują tę samą przestrzeń, a psy są zależne od swoich właścicieli w kwestii diety i ćwiczeń. Brak aktywności u ludzi w naturalny sposób wpływa również na szczenięta. Właściciele psów, którzy stwierdzili, że masa ciała ich pupili nie jest idealna, częściej zmieniali dietę swoich psów, ale nie poziom ich aktywności.

Czytaj też: Psy też mogą mieć demencję, ale istnieje sposób, by ograniczać ryzyko

Dr Sydney Banton podsumowuje:

Wyniki tego badania sugerują, że lekarze weterynarii powinni zachęcać właścicieli psów do włączenia konsekwentnych ćwiczeń jako części codziennej rutyny ich psów w celu promowania aktywnego stylu życia, zwłaszcza jeśli można to rozpocząć, gdy pies jest w młodym wieku.