Lockheed Martin znowu strzelał. Pociski przyszłości zdały ważny test

Pociski PrSM przeszły ważny test. Na poligonie rakietowym White Sands w Meksyku zostały wystrzelone z wyrzutni HIMARS i zdały test kwalifikacyjny w locie. Lockheed Martin już myśli o kolejnych etapach, które muszą zostać zaliczone, by PrSM trafiły do służby.
Pociski PrSM podczas testu /Fot. Lockheed Martin

Pociski PrSM podczas testu /Fot. Lockheed Martin

Precision Strike Missle (PrSM) to pociski precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu nowej generacji, zaprojektowane przez Lockheed Martin dla US Army. Ten nowy system broni ziemia-ziemia pozwoli na skuteczniejsze atakowanie, neutralizowanie i niszczenie celów przy użyciu pośredniego ostrzału rakietowego na odległość ponad 499 km (spekuluje się nawet o 700 km).

Czytaj też: Lockheed Martin prezentuje nowe pociski. Ich możliwości będą niesamowite

Na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku przeprowadzono test kwalifikacyjny produkcyjnej wersji PrSM na najkrótszą do tej pory odległość osiągniętą przez tę amunicję.

Pociski precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu sprawdzą się także na krótkich dystansach

Lot krótkiego zasięgu stanowi najbardziej stresujące i dynamiczne środowisko dla pocisku, który porusza się z prędkością hipersoniczną (ponad Mach 5) i bezproblemowo trafia w cel. Podczas takiego testu sprawdza integralność strukturalną rakiety i kontrolę trajektorii. Precyzyjny pocisk uderzeniowy dalekiego zasięgu nowej generacji jest zdolny do neutralizacji celów w promieniu ponad 400 km. Nowa broń ma otwartą architekturą systemów i jest kompatybilna z HIMARS i M270.

Czytaj też: Pociski hipersoniczne z nowym materiałem. Włoska firma podkręca tempo

Test jest następstwem kontraktu na produkcję dodatkowych pocisków wczesnej gotowości operacyjnej (Early Operation Capability – EOC), który został podpisany we wrześniu tego roku.

Pociski PrSM to przyszłość amerykańskiej armii /Fot. Lockheed Martin

Jay Price, wiceprezes Precision Fires w Lockheed Martin, mówi:

Ta demonstracja jest pierwszym z kilku testów kwalifikacji produkcyjnej, które przybliżą PrSM do wystawienia i dostarczenia rakiet EOC w tym roku. PrSM to zdolność o krytycznym znaczeniu i najważniejszy priorytet modernizacji broni precyzyjnej dalekiego zasięgu w US Army.

Według raportu GloalData The Global Missiles & Missile Defence Systems Market 2023–2033, Lockheed Martin zdobędzie 24,5 proc. udziału w rynku rakiet i systemów obrony przeciwrakietowej w Ameryce Północnej, z prognozowanymi przychodami na poziomie 41,5 mld dolarów w latach 2023–2033.

Na rozwoju systemów PrSM skorzysta także Australia, która nawiązała współpracę z USA na dostawę pocisków nowej generacji. Posunięcie to następuje w związku z dążeniem Australii do stworzenia zdolności do uderzenia dalekiego zasięgu w celu ochrony swoich suwerennych interesów i utrzymania bezpieczeństwa regionalnego w obliczu coraz bardziej napiętych stosunków z Chinami.

Mówi się, że pociski EOC mogą być gotowe do odbioru jeszcze w tym roku.