Amerykanie nie tracą czujności nawet na sekundę. Udane testy nuklearnych pocisków Minuteman III

Amerykanie po raz kolejny przetestowali międzykontynentalne pociski balistyczne Minuteman III, które wchodzą w skład triady nuklearnej. To część rutynowych i zaplanowanych działań, które niosą w świat jasny komunikat o gotowości odpowiedzi na każdy potencjalny atak agresora.
Pocisk Minuteman III podczas testu /Fot. USAF

Pocisk Minuteman III podczas testu /Fot. USAF

W ubiegłym tygodniu amerykańska armia przetestowała dwa nieuzbrojone międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM) Minuteman III, a Siły Powietrzne USA (USAF) przekonują, że działania te nie były napędzane “bieżącymi wydarzeniami na świecie”. Testy odbyły się 4 oraz 6 czerwca w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i były obsługiwane przez Air Force Global Strike Command, które odpowiada za dwa filary triady nuklearnej.

Czytaj też: Stany Zjednoczone i Japonia łączą siły. Razem stworzą pociski, jakich świat nie widział

Płk Chris Cruise, szef 377. Grupy Testów i Oceny, mówi:

Amerykańskie odstraszanie nuklearne jest kamieniem węgielnym bezpieczeństwa naszych sojuszników i partnerów na całym świecie. Te starty pokazują nasze zaangażowanie w odstraszanie, ponieważ jesteśmy w ciągłej gotowości: 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Pociski Minuteman III wciąż w gotowości

Każdy z tzw. pojazdów powrotnych przebył dystans prawie 6800 km i trafił w poligon testowy na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla. Pojazdy powrotne to górna część ICBM, która przenosi głowicę nuklearną. Są zaprojektowane w taki sposób, aby odłączyć się od rakiety, wykonać łuk w przestrzeni kosmicznej, a następnie ponownie wejść w atmosferę Ziemi.

Czytaj też: USA coraz bliżej zastąpienia swoich atomówek. Jest Minuteman, a będzie Sentinel

System Minuteman III wszedł do użytku w latach 70. ubiegłego wieku i oczekiwano, że będzie w użyciu przez dekadę. Ale teraz – ponad 50 lat później – broń ta jest w świetnym stanie i pozostanie w użyciu do lat 30. obecnego wieku. Amerykanie mają ok. 400-450 sztuk pocisków Minuteman III, które są przechowywane w specjalnych silosach, odpornych przed zniszczeniem w wyniku wrogiego ataku czy klęski żywiołowej.

Kolejne udane testy Minuteman III potwierdzają, że na tych pociskach można polegać /Fot. USAF

Kolejnym wcieleniem ICBM będą pociski Sentinel, chociaż sam program jest opóźniony, a jego koszt wzrósł ponad przewidywania. Po opóźnieniu pierwszy lot testowy pocisku ma się odbyć w lutym 2026 r., a gotowość operacyjną osiągnąć w 2029 r. Nawet zakładając, że terminy te zostaną dotrzymane (co uważa się za mało prawdopodobne), pociski Minuteman III będą w użyciu co najmniej do 2036 r.

Start testowy to kulminacja miesięcy przygotowań, w które zaangażowanych było wielu partnerów rządowych. Nie jest to jednak nic dziwnego, a cześć rutynowych i okresowych ćwiczeń, które mają wykazać, że amerykańskie odstraszanie jest bezpieczne, pewne i skuteczne. Do tej pory odbyło się już ponad 300 takich testów, a bieżąca sytuacja geopolityczna nie miała wpływu na te czerwcowe.