Podwójne espresso wzmacnia pamięć

Naukowcy odnaleźli dowody na to, że kawa pozytywnie wpływa na pamięć długotrwałą. Oczywiście pod warunkiem, że jest przyjmowana w odpowiedniej dawce.

Badania prowadzone przez Michaela Yassa z University of California, miało na celu ustalenie wpływu małych ilości kofeiny na funkcjonowanie pamięci u osób dorosłych. 160 uczestników badania poproszono o przyglądanie się zdjęciom obiektów, a następnie losowo podano im pigułki pigułki zawierające 200 miligramów kofeiny (czyli tyle samo ile zawiera podwójne espresso) lub placebo.

Po 24 godzinach uczestnicy wzięli udział w teście pamięci, w którym wykorzystano wcześniej oglądane zdjęcia, podobne zdjęcia i takie, które wcześniej nie były pokazywane. Ich zadaniem było przyporządkować zdjęcia do trzech kategorii: nowe, stare i podobne. Obie grupy uczestników podobnie określały zdjęcia jako nowe i stare, jednak tylko ci, którzy połknęli tabletki z kofeiną, potrafili lepiej wskazać zdjęcia podobne. 

Na tej postawie Michaela Yassa stwierdził, że kofeina poprawia pamięć długoterminową, korzystnie wpływając na cały proces zapamiętywania. Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Neuroscience.

Działanie kofeiny nie sprawdza się jednak przy odszukiwaniu wspomnień czy zapamiętanych informacji. W drugim eksperymencie podawano uczestnikom kofeinę godzinę przez testem pamięci i okazało się, że nie przynosi ona żadnego efektu. Eksperymenty powtarzano wykorzystując różne dawki kofeiny. W ten sposób dowiedziono, że korzystnie na procesy pamięciowe wpływa jedynie dawka 200 miligramów kofeiny