Pływa, jeździ i sieje zniszczenie. Hyundai pokazał przyszłość pojazdów wojskowych

Hyundai Rotem zaprezentował na targach ADEX 2023 w Seulu coś wyjątkowego – prototyp swojego kołowego pojazdu opancerzonego nowej generacji N-WAV, który ujawnia, jak może wyglądać przyszłość pojazdów wojskowych.
Pływa, jeździ i sieje zniszczenie. Hyundai pokazał przyszłość pojazdów wojskowych

Pojazd wojskowy N-WAV to wizja firmy Hyundai Rotem na przyszłość bojowych sprzętów kołowych

N-WAV to 30-tonowy opancerzony pojazd bojowy (AFV), który został opracowany przez Hyundai Rotem, południowokoreańską firmę specjalizującą się w systemach lądowych. Jego cel? Przede wszystkim zaprezentować nowoczesne spojrzenie na bojowe pojazdy kołowe, ale Hyundai Rotem ewidentnie chce zachęcić tym projektem wojsko Korei Południowej, która mogłaby zastąpić nimi swoje pojazdy K808 White Tiger 8×8, względem których N-WAV ma szereg ulepszeń.

Czytaj też: Kiedyś wyszydzany, dziś uwielbiany. Hyundai – “brzydkie kaczątko” motoryzacji

W podstawowej konfiguracji N-WAV dzierży nową wieżyczkę z 30-milimetrową armatą, która może strzelać różnymi rodzajami amunicji (wybuchową, przeciwpancerną i przeciwlotniczą) oraz wykorzystuje nowy silnik wysokoprężny o mocy 700 koni mechanicznych, który zapewnia większą moc i mobilność niż K808 z silnikiem o mocy 420 KM. Ten układ napędowy z jednej strony pozwala rozwijać wysokie prędkości na lądzie, a z drugiej umożliwia wprawianie w ruch dwóch śmigieł kanałowych z tyłu, które umożliwiają N-WAV poruszanie się po wodzie. Dlatego właśnie pojazd może ruszać do boju prosto z desantowych okrętów, dzięki swoim ziemnowodnym zdolnościom.

Czytaj też: Za 3 lata polecisz Uberem. Podniebną taksówkę wyprodukuje Hyundai

Wiemy również, że Hyundai Rotem zaprojektowało N-WAV z myślą o zapewnieniu mu wysokiego poziomu ochrony zarówno pasywnym, jak i aktywnym systemem ochrony. Pancerz pasywny jest wykonany ze spawanej stali z dodatkowym pakietem opancerzenia, podczas gdy systemy ochrony aktywnej obejmują wyrzutnie środków przeciwdziałania nadchodzącym zagrożeniom pokroju pocisków. Pojazd jest dodatkowo wyposażony w cyfrowy zestaw wyświetlaczy, który zapewnia kierowcy przednią kamerę termowizyjną, kamery boczne i tylne oraz system podglądu w zakresie 360° wokół pojazdu.

Czytaj też: Tiger X-1 – autonomiczny samochód, który chodzi. Hyundai pokazał pierwszy projekt

Dowódca i żołnierze piechoty mają również dostęp do elektronicznych peryskopów i bocznych wyświetlaczy, która gwarantuje im wysoką świadomość sytuacyjną podczas ruchu po niebezpiecznym terenie. Pokładowe systemy przeciwpożarowe, ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i filtracji NBC gwarantują z kolei względny komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa podczas podróży. w celu zapewnienia świadomości sytuacyjnej. Aktualnie jednak N-WAV jest dopiero prototypem technicznym i nie został jeszcze zamówiony przez armię Republiki Korei, ale Hyundai Rotem ma nadzieję przyciągnąć zarówno krajowych, jak i zagranicznych klientów tym projektem.