Biblijne wojny miały zupełnie inny przebieg? Możliwe! A mówi nam o tym pole magnetyczne Ziemi…

W jaki sposób można zrekonstruować przebieg wojen w starożytności? Okazuje się, że zapis pola magnetycznego Ziemi może przyjść nam z pomocą. Stosując zupełnie nową metodę udało się naukowcom odtworzyć kilka ważnych szczegółów z historii starożytnego Izraela i Judei.
Biblijne wojny miały zupełnie inny przebieg? Możliwe! A mówi nam o tym pole magnetyczne Ziemi…

W czasopiśmie Proceedings of The National Academy of Sciences pojawiły się wyniki dużego projektu badawczego Uniwersytetu w Tel-Avivie i Uniwersytetu Hebrajskiego, w którym brało udział 20 naukowców z całego świata.

Czytaj też: Najważniejsze stanowisko archeologiczne w Europie? Znajdują się tam pamiątki z epoki żelaza

Badaczom udało się wydatować 21 warstw archeologicznych w 17 stanowiskach w Izraelu na podstawie wskaźników pola magnetycznego Ziemi. Dzięki temu poznaliśmy szczegóły biblijnych wojen i potyczek bitewnych pomiędzy królestwem Izraela i Judei a wrogimi im wojskami egipskimi, aramejskimi, asyryjskimi i babilońskimi.

Rekonstrukcja biblijnych bitew z zarysem kierunków poruszania się wojsk / źródło: Vaknin Y. et al., 2022 https://doi.org/10.1073/pnas.2209117119

Pole magnetyczne Ziemi w badaniach archeologicznych

Geofizycy od wielu lat badają zapis pola magnetycznego w historii Ziemi. Na podstawie minerałów magnetycznych i ich ułożenia w skałach możemy określić wiek badanych próbek. Taką samą metodę wykorzystali archeolodzy, którzy na warsztat wzięli wiele okazów nadpalonej gliny zawierającej również niewielką część minerałów magnetycznych – pod wpływem ognia kryształy układają się według linii pola istniejącego w momencie palenia.

Naukowcy przyjęli, że badane próbki były nadpalone wskutek potyczek wojennych. Podpalanie budynków było jedną z metod walki o nowe terytorium.

Czytaj też: Zaskakujące odkrycie w Wielkiej Brytanii. Fragmenty DNA sugerują o “podwójnym rodowodzie”

Datą, do której odnosili się badacze, było zniszczenie Pierwszej Świątyni i Jerozolimy przez Nabuchodonozora i armię Babilonu. Stało się 9 dnia miesiąca Awa 586 r. p.n.e. Pole magnetyczne dla tej daty zostało zrekonstruowane w poprzednim badaniu z 2020 roku.

Następnie przystąpiono do korelacji zapisów pola magnetycznego w pozostałych próbkach archeologicznych. Dzięki temu ustalono chronologiczny profil warstw. Można było wówczas stwierdzić, czy dane miasta w starożytności były atakowane przez najeźdźców w tym samym czasie podczas kampanii wojennych.

Badacze wywnioskowali wiele cennych detali z historii tamtego okresu. Chociażby armia Chazaela, króla Aram-Damaszku zniszczyła takie miasta jak Tel Rehov, Tel Zayit czy Horvat Tevet, ale nie była odpowiedzialna za spalenie Tel Beth-Shean. Ponadto miasta w Negewie zniszczyli Edomici, korzystając z okazji, że Jerozolima i Judea były już wtedy zrujnowane przez Babilończyków.

Wykorzystana metoda datowania archeomagnetycznego okazała się bardzo innowacyjna i niezwykle skuteczna. Prawdopodobnie jeszcze niejednokrotnie naukowcy sięgną po zapisy pola magnetycznego Ziemi, aby skutecznie datować archeologiczne stanowiska.