Pompy ciepła mają problem. Niepokojące dane z Europy

Jak wynika z informacji przekazanych przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, na europejskich rynkach doszło do zauważalnego spadku popytu na tego typu instalacje.
Pompy ciepła mają problem. Niepokojące dane z Europy

Według statystyk w pierwszym kwartale tego roku sytuacja była dobra, jednak błyskawicznie się pogorszyła. W drugim i trzecim kwartale doszło do spadku, przy czym w tym ostatnim okresie wyniósł on 14%. Zdaniem ekspertów tak niekorzystny trend rodzi ryzyko, które obejmie inwestycje w zakłady produkcyjne o wartości 7 miliardów euro.

Czytaj też: Ciemna strona zielonej transformacji. Eksperci zwracają uwagę na rosnący problem

Informacje w tej sprawie zbierano w 10 krajach Starego Kontynentu. Sprzedaż pomp ciepła była wysoka w pierwszym kwartale roku, ale w trzecim kwartale spadła o 14%. Tendencję wzrostową odnotowano jedynie u naszych zachodnich sąsiadów, ponieważ Niemcy zaliczyli 60-procentowy wzrost. W przypadku innych krajów było zupełnie inaczej: w Finlandii doszło do spadku o 66%, w Danii  55%, a we Włoszech – o 45%.

Jak w ogóle działa pompa ciepła? Podstawę działania takiego urządzenia stanowią różnice temperatur, dzięki którym może dochodzić do transportu ciepła z obszarów o niższych temperaturach do obszarów o wyższych temperaturach. Ciepło to może pochodzić z na przykład z powietrza i jest przenoszone do grzejników czy systemów ogrzewania podłogowego. 

W gronie dziesięciu europejskich krajów objętych analizami, pompy ciepła sprzedawały się w trzecim kwartale tego roku lepiej jedynie w Niemczech

Jak wyjaśnia Thomas Nowak z Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, władze europejskich krajów powinny zareagować na ostatnie zmiany i stworzyć korzystne warunki ekonomiczne do poprawy sytuacji. Nowak twierdzi, że polityka musi mieć na celu obniżenie kosztów energii elektrycznej do zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. Z tego względu ceny te nie powinny być wyższe niż dwukrotność ceny gazu ziemnego.

Czytaj też: Diament ma konkurencję. Oto nowy najtwardszy materiał na świecie?

Wydaje się, że odpowiednie kroki powinny zostać podjęte już wkrótce. Na przyszły rok Komisja Europejska planuje publikację planu działania dotyczącego pomp ciepła. Eksperci oczekują, że projekt ten napędzi cały rynek poprzez szerszą współpracę międzynarodową, zapewnienie dofinansowań, zmiany w przepisach oraz skuteczniejszą komunikację z producentami i społeczeństwem. Przedstawiciele wspomnianego stowarzyszenia apelują też o ograniczenie wsparcia finansowego w zakupie paliw kopalnych.