Znaleźli pozostałości dawnej osady, choć szukali czegoś zupełnie innego. Zadziwiająca historia rozegrała się w Europie

Prowadzone w ubiegłym roku wykopaliska, które miały miejsce na terenie Szwajcarii, doprowadziły archeologów do zaskakujących wniosków. Nie znaleźli bowiem tego, czego szukali, choć raczej nie są tym faktem zawiedzeni.
Znaleźli pozostałości dawnej osady, choć szukali czegoś zupełnie innego. Zadziwiająca historia rozegrała się w Europie

Arenę działań archeologów stanowiła gmina Heimberg położona w kantonie Berno. Badacze spodziewali się tam natknąć na pozostałości związane z działalnością Rzymian, lecz ich oczom ukazały się dowody sięgające zupełnie innych czasów. Jak stwierdzili, dotarli do nieznanej do tej pory osady pochodzącej z epoki brązu. 

Czytaj też: Nekropolia sprzed 5000 lat imponuje bogactwem. Przeniosła archeologów do epoki miedzi

Tę umiejscawia się między epokami kamienia i żelaza. W zależności od regionu świata, możemy mówić o różnych ramach czasowych trwania tej ery, a w przypadku środkowej Europy jej początek przypadał na okolice 2800-2200 roku p.n.e., natomiast koniec – od 1000 do 700 roku p.n.e. 

Na przestrzeni trzech miesięcy uczestnicy wykopalisk działali na terenie o powierzchni prawie 1000 metrów kwadratowych. W toku tego niezwykłego śledztwa ukierunkowanego na poznawanie przeszłości udało im się zidentyfikować szereg pozostałości po dawnej osadzie. Na liście odkryć znalazła się między innymi ceramika z epoki brązu oraz doły wypełnione różnymi artefaktami. 

Pozostałości osady znalezione na terenie Szwajcarii sięgają epoki brązu. Na miejscu zlokalizowano między innymi ceramiczne przedmioty oraz doły wypełnione kamieniami

W przypadku dwóch takich otworów okazało się, iż zawierają kamienie uszkodzone na skutek działania bardzo wysokich temperatur. Nie jest to niczym nietypowym dla opisywanej epoki, a takie kamienie były wykorzystywane na przykład do magazynowania ciepła w piecach. Inne doły mogły służyć natomiast do wydobywania gliny.

Czytaj też: Średniowieczny skarb znaleziony w naszym kraju. To dowód miłości sprzed wieków 

Ta ostatnia pełniła bardzo istotną rolę w ówczesnych społecznościach, gdyż stosowało się ją chociażby do tynkowania ścian i produkcji ceramicznych przedmiotów. Gliny najwyraźniej było w okolicy pod dostatkiem, gdyż tamtejsze złoża sięgają na głębokość nawet 35 metrów. Były one znane ludzkości od dawna i równie długo eksploatowane, gdyż glinę w tym obszarze wydobywano nawet w czasach współczesnych. Jeśli zaś chodzi o samą osadę, to zebrane dzięki niej informacje powinny poszerzyć obraz grup zamieszkujących dolinę rzeki Aare oraz pozwolić lepiej zrozumieć jej rolę w dawnej sieci zależności.