Pradawne runy umieszczone na nożu. Naukowcy badają zagadkowy napis 

Archeolodzy z Danii próbują wyjaśnić, co chciał przekazać autor runicznego napisu umieszczonego na pewnym nożu. Wstępne datowanie sugeruje, iż inskrypcja może mieć niemal 2000 lat.
Pradawne runy umieszczone na nożu. Naukowcy badają zagadkowy napis 

Badaniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele Museum Odense. To właśnie na ich konto możemy zapisać najstarszy znaleziony na terenie Danii napis runiczny, który ktoś umieścił na ostrzu noża prawie 2000 lat temu. Ten niecodzienny oręż znajdował się pod pozostałościami grobu urnowego na małym cmentarzu położonym niedaleko Odense. Wydaje się, iż wspomniane miejsce pochówku powstało około 150 roku.

Czytaj też: Za naszą granicą znaleziono stary cmentarz. Pochowane na nim osoby posiadają bardzo dziwne przedmioty

Runy, czyli alfabet runiczny, był wykorzystywany przez ludy germańskie, a w myśl nordyckich wierzeń został on podarowany ludzkości przez Odyna – najwyższe tamtejsze bóstwo. Co ciekawe, napisy runiczne znajdowano także w Polsce. Najstarsze takowe w naszym kraju pochodzą z okolic III wieku, podczas gdy te umieszczone na duńskim nożu wydają się nawet bardziej odległe.

Przedmiot ten ma około 8 centymetrów długości i zawiera pięć znaków. Każdy ma około pół centymetra wysokości. Po nich wyryto natomiast niewielkich rozmiarów trzy rowki. Zdaniem archeologów inskrypcję można przetłumaczyć jako mały miecz. Co ciekawe, nie jest to jedyny znany duńskim archeologom napis runiczny. Inny, dotychczas samodzielnie dzierżący tytuł rekordzisty, został znaleziony w okolicy w 1865 roku. Tamtejszą inskrypcję umieszczono na kościanym grzebieniu. 

Jeśli zaś chodzi o ostatnie znalezisko, to początkowo wydawało się, że to zupełnie zwyczajny nóż. Runy nie były bowiem widoczne i ukazały się oczom badaczy dopiero po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych. Zidentyfikowany napis powstał z wykorzystaniem najstarszego znanego alfabetu runicznego. Z tego względu poświęcone inskrypcji analizy powinny odegrać kluczową rolę w poznawaniu historii całego regionu.

Runy umieszczone na nożu sprzed niemal 2000 lat są najstarszymi kiedykolwiek znalezionymi na terenie Danii

Jak argumentują specjaliście odpowiedzialni za dotychczasowe ekspertyzy, w czasach starożytnych umiejętność czytania i pisania nie należała do powszechnych. Z tego względu każda osoba posiadająca takie zdolności mogła być uznana za wywodzącą się z wyższych sfer społecznych. Właśnie dlatego skrybowie zdolni do zapisywania i odczytywania run stanowili elitę intelektualną. W świetle ostatnich znalezisk można uznać, że pierwsze takie grupy pochodziły właśnie z okolic Odense.

Czytaj też: Grobowiec z epoki brązu miał przepaść na zawsze. Cudem udało się go odnaleźć 

Areną działań archeologów była duńska wyspa Fionia. Być może najbardziej znanym przykładem wykorzystania alfabetu runicznego były natomiast kamienie z Jelling. Również znaleziono je w Danii, choć w tym przypadku mowa o znacznie bliższym współczesności odkryciu, bo wywodzącym się z X wieku. Jedna z tamtejszych inskrypcji powstała na zlecenie Haralda Sinozębego, od przydomka którego swoją nazwę wzięła technologia Bluetooth, pozwalająca na prowadzenie bezprzewodowej komunikacji.