Przepis na skuteczne chudnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi według naukowców

Co radzą naukowcy osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać zdrową wagę? „Zapomnijcie o restrykcyjnych dietach. To najprostsza a zarazem najważniejsza rada, jakiej możemy udzielić” – mówią badacze z amerykańskiego Cornell University.
Przepis na skuteczne chudnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi według naukowców

“To nie wyśrubowane diety, ale małe zmiany naszych codziennych nawyków, są kluczem do sukcesu” – podkreślają.

Badaczy z należącego do Cornell University Food and Brand Lab postanowili sprawdzić, jaka jest tajemnica utrzymywania prawidłowej masy ciała przez osoby, które nigdy nie miały problemów z nadwagą oraz te, które dużo schudły i ustrzegły się tzw. efektu jojo.

W tym celu zespół prowadzony przez dr. Briana Wansinka opracował internetowy rejestr masy ciała (Global Healthy Weight Registry). Za jego pomocą zbierano dane od zdrowych dorosłych osób, których waga utrzymywała się w normie. Po zapisaniu się do rejestru i udzieleniu podstawowych informacji uczestników badania proszono o odpowiedź na kilkanaście pytań dotyczących ich diety, aktywności fizycznej i codziennych nawyków żywieniowych.

W analizie uwzględniono dane pochodzące od 147 osób. Okazało się, że u wszystkich uczestników nie mających problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała występowały pewne wspólne, rutynowe zachowania, które – zdaniem naukowców – były przyczyną ich dobrego stanu zdrowia i szczupłej sylwetki.

Jakie to zachowania? „96 proc. naszych uczestników przyznało, że zawsze zjada pełnowartościowe śniadanie, 42 proc. ćwiczy co najmniej pięć razy w tygodniu, a 50 proc. waży się na własnej wadze co najmniej raz w tygodniu. Chociaż 74 proc. nigdy nie stosowało diety odchudzającej, to aż 92 proc. respondentów jest świadoma tego, co je i przywiązuje do tego wagę” – opowiada dr Wansink.

Co ważne – dodaje naukowiec – okazało się, że 44 proc. naszych badanych stosuje przynajmniej jedną nierestrykcyjną strategię, sprzyjającą utrzymaniu stałej masy ciała, czyli: gotowanie posiłków w domu, kupowanie produktów spożywczych wysokiej jakości, nie spożywanie żywności wysoko przetworzonej oraz wsłuchiwanie się w sygnały pochodzące z własnego ciała.

“Większość szczupłych ludzi nie stosuje żadnych restrykcyjnych diet ani intensywnych programów treningowych, aby utrzymać prawidłową wagę. Zamiast tego osoby te mają zakorzenionych kilka prostych nawyków, które są prawdziwym kluczem do sukcesu. Chodzi przede wszystkim o niepomijanie śniadań, stawianie na jedzenie dobrej jakości oraz słuchanie wskazówek, jakie wysyła nam własne ciało – mówi dr. Wansink. – Jeśli walczysz z nadmiarowymi kilogramami, spróbuj wprowadzić choćby kilka takich zachowań do swojego codziennego życia, a będziesz zaskoczony ich skutecznością!”.

Omawiane badanie doprowadziło do jeszcze jednego ciekawego wniosku. Naukowcy zauważyli bowiem, że wspólne jedzenie posiłków w miejscu pracy wiązało się ze zacieśnieniem współpracy, a co za tym idzie zwiększeniem wydajności pracy grupowej.

Wyniki badania zaprezentowano podczas konferencji „Obesity Week 2015”, która odbyła się w Los Angeles pod koniec ubiegłego roku.