Psy oceniają nas na każdym kroku, choć zaobserwowano to tylko w przypadku jednej płci

Naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto dowiedli, że psy ukradkiem oceniają nas i robią to szczególnie wtedy, gdy popełniamy błędy. Badacze zaobserwowali jednak ciekawą zależność.
Psy oceniają nas na każdym kroku, choć zaobserwowano to tylko w przypadku jednej płci

Jak opisuje Hitomi Chijiiwa, zebrane dane pokazują, że psy, zwłaszcza samice, są w stanie zidentyfikować kompetencje człowieka, co może wpłynąć na ich zachowanie, szczególnie jeśli w grę wchodzi jedzenie. Chijiiwa i jej współpracownicy przeprowadzili eksperyment, w którym czworonogom pokazano dwie osoby. “Kompetentna” potrafiła otworzyć pojemnik, podczas gdy “niekompetentna” nie posiadała takiej umiejętności.

Czytaj też: Nieznany wcześniej ekosystem odnaleziony. Głęboko pod powierzchnią znajduje się oaza tętniąca życiem

Obaj uczestnicy badania otrzymali pojemniki z jedzeniem, które miały zostać przez nich otwarte. Badacze zaobserwowali, jak suczki znacznie dłużej przyglądały się sytuacji i chętniej podchodziły do osoby kompetentnej. Samce nie wydawały się natomiast cechować konkretnymi preferencjami w tym zakresie i nie wybierały częściej konkretnego człowieka.

Tego typu oceny nie są zarezerwowane dla ludzi i już wcześniej wykazano, iż występują one u innych zwierząt, na przykład kapucynek. Szczegóły dotyczące nowego badania zostały zaprezentowane na łamach Behavioural Processes. Jego autorom chodziło o ocenę tego, czy psy mają zdolność do społecznego oceniania ludzi na podstawie ich umiejętności.

Psy wydają się oceniać ludzi pod kątem zdolności motorycznych

Dla zwierząt społecznych korzystne może być ocenianie innych w oparciu nie tylko o cechy społeczne, takie jak skłonność do współpracy, ale także o cechy niespołeczne, na przykład zręczność lub kompetencje, choćby w kontekście uczenia się poprzez obserwacje.wyjaśniają autorzy

Jak dokładnie przebiegał eksperyment? 30 psów zostało umieszczonych w pobliżu dwóch osób, przy czym każda z nich miała pojemnik z jedzeniem. “Kompetentny” uczestnik badania próbował otworzyć swój pojemnik i udawało mu się to w ciągu mniej więcej dwóch sekund. Jego przeciwieństwem był człowiek “niekompetentny”, który nie był w stanie otworzyć pojemnika nawet po upływie pięciu sekund. Następnie powtarzali te czynności z dwoma różnymi pojemnikami, po czym wręczano im dwa nowe – te były albo puste, albo zawierały psią karmę.

Czytaj też: Ryba, jakiej jeszcze nie widzieliście. Tego rekordowego giganta wyłowiono w ubiegłym roku

Ostatni, kluczowy etap eksperymentu dotyczył prób otwarcia nowych pojemników przez 30 sekund. Psy przyglądały się tym próbom, a następnie mogły podejść do ludzi. Jak się okazało, kiedy kompetentna osoba próbowała otworzyć pojemnik, suczki przyglądały się jej znacznie dłużej niż samce. Chętnie też podchodziły do takiej osoby. Sugeruje to, że przynajmniej samice potrafią oceniać ludzi w oparciu o ich kompetencje w zakresie motorycznym. Kolejne badania mogłyby potwierdzić, czy dotyczy to również samców.