Te roboty bojowe mogą przechylić szalę zwycięstwa na stronę Ukrainy

Estońska firma Milrem pomoże Ukrainie zbudować zaawansowane roboty bojowe do walki z Rosją. Właśnie podpisano umowę, która zwiększy arsenał naszego sąsiada w toczącej się wojnie i po jej zakończeniu.
Roboty bojowe Milrem służą w wielu armiach świata, np. na Mali

Roboty bojowe Milrem służą w wielu armiach świata, np. na Mali

Założona w 2013 r. firma Milrem Robotics jest renomowanym twórcą i integratorem systemów autonomicznych. Firma jest znana ze swoich pojazdów UGV THeMIS i Multiscope, zrobotyzowanego pojazdu bojowego typu X oraz zestawu autonomicznego MIFIK.

Czytaj też: Ukraina ma jeżdżącego robota kamikadze i nie zawaha się go użyć

Umowa podpisana podczas Pierwszego Forum Przemysłu Obronnego (DFNC1) w Kijowie między ukraińskim koncernem obronnym UDI (wcześniej Ukroboronprom) a Milrem Robotics ma na celu zacieśnienie współpracy między dwoma podmiotami. To oznacza nie tylko modyfikację i usprawnienie istniejących robotów jeżdżących, ale wprowadzenie do kraju zupełnie nowych jednostek, przygotowanych specjalnie na potrzeby Ukrainy.

Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics, mówi:

Ta niefortunna wojna na Ukrainie pokazała jasno, że systemy bezzałogowe i zrobotyzowane odgrywają ważną rolę na polu bitwy, a z czasem ta rola będzie rosła. Głównym celem jest ochrona żołnierzy i bezpieczeństwo walczących, ale jednocześnie zapewnienie silniejszego i asymetrycznego wpływu na siły agresora. Jesteśmy zaszczyceni współpracą z UDI przy opracowywaniu i produkcji systemów robotycznych, które pomogą Ukrainie wygrać tę wojnę.

Nowe roboty bojowe na Ukrainie

Firma Milrem zamierza zbadać możliwość wytwarzania różnych robotów bojowych bezpośrednio w fabrykach na Ukrainie. Produkty te obejmują bezzałogowy pojazd naziemny THeMIS Combat (UGV), który może przenosić ciężkie karabiny maszynowe i broń przeciwpancerną. Można go również skonfigurować do działań związanych z inżynierią bojową, takich jak wykrywanie i usuwanie min. Ponadto istnieje potencjał współpracy inżynieryjnej w celu opracowania nieistniejącego jeszcze kołowego zrobotyzowanego pojazdu bojowego (RCV).

Czytaj też: Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Bojowy robot StrykerQB jest tego świetnym przykładem

THeMIS to średniej wielkości wojskowy pojazd UGV, który ma zapewnić wsparcie żołnierzom i pełnić funkcję platformy transportowej, zdalnej stacji uzbrojenia, jednostki wykrywania i usuwania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) i nie tylko. Jego otwarta architektura umożliwia wykonywanie wielu misji.

Roboty bojowe Milrem można wyposażyć w różne systemy, m.in. pociski Brimstone /Fot. Milrem

THeMIS został zintegrowany z różnymi rodzajami broni i systemami uzbrojenia, w tym z systemem przeciwpancernym FGM-148 Javelin, deFNder Medium, PROTECTOR RWS, IMPACT i Brimstone. Milrem opracowuje także 12-tonowy UGV, zwany Robotycznym Pojazdem Bojowym Typu X (RCV), który przypomina mały czołg. Type-X zaprojektowano z myślą o łatwej modernizacji i niskich kosztach konserwacji.

Do tej pory firma Milrem Robotics dostarczyła na Ukrainę 15 pojazdów UGV THeMIS w celu wsparcia logistycznego, ewakuacji ofiar i operacji oczyszczania trasy, ale to dopiero początek współpracy między dwoma podmiotami.