Rodzaj diety jest “bez znaczenia”

Chcesz schudnąć i szukasz dla siebie odpowiedniej diety? To nie ma znaczenia! Wystarczy wybrać dowolną dietę i po prostu się jej trzymać – przekonują naukowcy z Kanady.

Badacze zajmujący się otyłością przeanalizowali dane z 48 rożnych badań i stwierdzili, że w przypadku odchudzania o wiele ważniejsza jest konsekwencja niż wybór konkretnej diety. Swoje wnioski autorzy opublikowali w magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego.

Naukowcy zaobserwowali, że każda dieta w podobnym stopniu obniżała liczbę kalorii, co mogło wpłynąć na podobieństwo wyników. Po upływie 12 miesięcy osoby na dietach o niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów straciły średnio 7,3 kg. W raporcie stwierdzono: “Różnice między dietami były zbyt małe, by odgrywać jakąkolwiek rolę dla odchudzających się osób.”

Zdaniem badaczy takie wyniki powinny być pocieszające zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Okazuje się bowiem, że nie istnieje jeden, “złoty” sposób na odchudzanie, a różne, nowo pojawiające się diety zapewniają korzyści odchudzającym się pacjentom. “Nasze odkrycia sugerują, że pacjenci mogą swobodnie wybierać taką dietę, z której przestrzeganiem będą mieli najmniejszy kłopot” – podsumowują badacze.


Czytaj więcej: