Rozstanie można przewidzieć na trzy miesiące przed tym, jak do niego dojdzie

Rozstania nie należą do łatwych i przyjemnych, ale okazuje się, że są przy tym na tyle schematyczne, iż można je przewidzieć nawet na trzy miesiące przed.
Rozstanie można przewidzieć na trzy miesiące przed tym, jak do niego dojdzie

Naukowcy stojący za tym pomysłem opisali go w Proceedings of the National Academy of Sciences. Celem ich analiz były niepowiązane ze sobą internetowe posty. Analizując ich budowę czy wykorzystane słownictwo badacze doszli do wniosku, że zachowania wskazujące na zbliżające się rozstanie są łatwe do zauważenia.

Czytaj też: Kobiety lepiej wczuwają się w innych od mężczyzn. Różnice są widoczne gołym okiem

Za całym przedsięwzięciem stoją przedstawiciele Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, którzy przejrzeli dokładnie 1 027 541 postów zamieszczonych na Reddicie. Zostały one opublikowane przez 6803 użytkowników tego serwisu, którzy udzielali się w dziale poświęconym rozstaniom. 

Członkowie zespołu zwrócili uwagę na ich komentarze sprzed rozstania, w jego trakcie, a także po zakończeniu związku. Obejmowało to okres trwający dwa lata i doprowadziło do identyfikacji markerów językowych pojawiających się na około 3 miesiące przed faktycznym zerwaniem. Co więcej, skutki tego kryzysu były widoczne w postach użytkowników średnio przez sześć kolejnych miesięcy.

Rozstanie zmieniało sposób wypowiedzi użytkowników na średnio 6 miesięcy

Wydaje się, że nawet zanim ludzie staną się świadomi co do nadchodzącego rozstania, zaczyna ono wpływać na ich życie. Tak naprawdę nie zauważamy, ile razy używamy przyimków, artykułów lub zaimków, ale te słowa funkcyjne ulegają zmianie w sposób, gdy przechodzimy przez osobistą traumę, która może nam wiele powiedzieć o naszym stanie emocjonalnym i psychologicznym. wyjaśnia główna autorka badania, Sarah Seraj

Jak zauważyli badacze, zidentyfikowane zmiany w języku były najbardziej zauważalne w tygodniu rozstania. Z kolei powrót do sytuacji sprzed kryzysu zajmował użytkownikom średnio pół roku. Poza tym dało się zauważyć, że ci, którzy przez dłuższy czas dzielili się przemyśleniami dotyczącymi swoich problemów oraz powracali do wspomnianego działu, wydawali się nie wracać do normy nawet w rok po rozstaniu. 

Czytaj też: Chora wątroba? Trąd pomoże ją wyleczyć!

Możliwość przewidywania rozstań na podstawie komentarzy w internecie wydaje się niesamowita, choć jeszcze bardziej niezwykły jest fakt, że często podświadomie przeczuwamy nadejście problemów, choć nie dopuszczamy do siebie tego typu myśli. Kolejny raz widać więc, jak ogromną rolę w codziennym funkcjonowaniu odgrywa podświadomość.