Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

W najbliższy piątek rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana przez 28 Banków Żywności. Akcja potrwa do niedzieli i odbędzie się na terenie 2,5 tysiąca sklepów spożywczych. 33 tysiące wolontariuszy będzie zachęcać do dzielenia się żywnością z potrzebującymi.

W Polsce ponad 2,5 miliona osób, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 519 zł miesięcznie. Jeszcze więcej mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień.

Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy Bank Żywności dostarcza ją do organizacji, które zajmują się stałym wsparciem potrzebujących, nawet w bardzo małych miejscowościach. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

Lista sklepów, w których można wziąć udział w akcji znajduje się na stronie www.bankizywnosci.pl

– Dzięki ofiarności uczestników Wielkanocnej Zbiórki Żywności, Banki Żywności w zeszłym roku dostarczyły pomoc żywnościową do niemal 90 tysięcy osób najuboższych. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych. Każdy, kto przekaże produkty podczas akcji, może być pewien, że trafią one do osób potrzebujących z tego samego regionu – podkreśla Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.   

Przez cały weekend 33 tysiące wolontariuszy Banków Żywności w wybranych sklepach będzie dyżurowało przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informować o akcji, odbierać żywność, a następnie sortować ją, ważyć i przygotowywać do dostarczenia potrzebującym. Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, słodycze.