Ryba z rękami? Musisz zobaczyć to niesamowite zdjęcie

Ryba z rękami, na których lubi spacerować? To nie żart! Właśnie jej zdjęcie, zrobione przez fotografa Nicolasa Remy’ego, zdobyło pierwsze miejsce w jednej z kategorii w konkursie Ocean Art 2022.
Ryba z rękami /Fot. The Handfish Project

Ryba z rękami /Fot. The Handfish Project

Aby zrobić zdjęcie najdziwniejszej ryby na świecie, fotograf Nicolas Remy musiał błądzić w mulistej ciemności z punktowym źródłem światła. Opłaciło się, bo właśnie wygrał konkurs Ocean Art 2022 w kategorii “Coldwater”, do którego zgłoszono wiele spektakularnych zdjęć przyrody. Ryba z rękami okazała się bezkonkurencyjna.

Czytaj też: Oto największa ryba jaskiniowa na świecie. Ten gatunek to prawdziwy unikat

Ryba z rękami? Przyroda nie przestaje zaskakiwać

Ręcznica cętkowana (Brachionichthys hirsutus) to rzadka australijska ryba z rodziny Brachionichthyidae, sklasyfikowana jako krytycznie zagrożona na Czerwonej Liście IUCN. Ma bardzo ograniczony zasięg – występuje tylko w ujściu rzeki Derwent na Tasmanii i pobliskich obszarach, gdzie zagraża jej inwazyjny rozgwiazdy z gatunku Asterias amurensis. Szacuje się, że na wolności występuje nie więcej niż 3000 osobników ręcznicy.

Najciekawszą cechą ręcznicy cętkowanej są zmodyfikowane płetwy piersiowej, które wyglądają jak dłonie i pozwalają rybie chodzić po dnie morskim. Podobno jest to jeden z najbardziej niezwykłych widoków w świecie przyrody.

Ryba z rękami /Fot. Nicolas Remy

Ręcznica jest rybą bentosową, zwykle spotykaną na głębokościach od 5 do 10 m. Jest niewielka (ciało o długości do 120 mm) i powolna – wybiera złożone siedliska, wypełnione muszlami i licznymi zakamarkami, w których może chować się przed drapieżnikami. Niewiele wiadomo na temat jej diety, ale prawdopodobnie poluje na małe skorupiaki, krewetki i wieloszczety.

Czytaj też: Nikt się jej tam nie spodziewał! Ta ryba głębinowa różni się od innych znanych nam gatunków

Odpowiedni hołd gatunkowi złożył Handfish Conservation Project, który zaprezentował taki oto plastyczny opis wyglądu zwierzęcia:

Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś ręcznicy, wyobraź sobie, że zanurzasz ropuchę w jakiejś jaskrawej farbie, opowiadasz jej smutną historię i zmuszasz do noszenia rękawiczek o dwa rozmiary za dużych.

Dobra wiadomość jest taka, że ryba chętnie rozmnaża się w niewoli, więc trzymamy kciuki, że gatunek uda się uratować.