Bill Gates i Samsung zajmą się ludzkimi odchodami. Mają pomysł na ich przetwarzanie

Fundacja Billa i Melindy Gatesów we współpracy z firmą Samsung chciałaby doprowadzić do powstania technologii umożliwiającej przetwarzanie ludzkich odchodów.
Bill Gates i Samsung zajmą się ludzkimi odchodami. Mają pomysł na ich przetwarzanie

Na świecie jest 4,5 miliarda ludzi bez dostępu do odpowiednich systemów sanitarnych. Potrzebujemy nowej nauki i inżynierii, aby rozwiązać ten problem. […] W ciągu ostatnich siedmiu lat byliśmy w stanie przenieść te pomysły z prototypu w laboratorium, do testów w terenie, do dojrzewania technologii do użytku przez prawdziwych klientów. Teraz jesteśmy na etapie, na którym firmy zgłaszają się, aby licencjonować te produkty i rozwijać je w celu komercyjnego uruchomienia.stwierdził w 2018 roku Doulaye Koné ze wspomnianej fundacji

Czytaj też: Woda z Bałtyku zdatna do picia? Wynalazek polskiej firmy może dokonać ogromnej rewolucji

Teraz wygląda na to, że taka technologia jest już dostępna. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele Samsunga, którzy opisują, jak prototypowa wersja w energooszczędny sposób oczyszcza ścieki i może być użytkowana w domowych warunkach. Zastosowane rozwiązania obejmują obróbkę cieplną i technologie bioprocesowe mające na celu neutralizację patogenów z ludzkich odpadów.

System ten umożliwia pełny recykling oczyszczonej wody. Same odpady są natomiast poddawane suszeniu, a następnie spalaniu. Produkt końcowy ma postać popiołu. Firma Samsung planuje zaoferować krajom rozwijającym się wolne od opłat licencje na patenty dotyczące opisywanej toalety. Nadal będą trwały też konsultacje z Fundacją Billa i Melindy Gatesów, które będą miały na celu masową produkcję tego typu urządzeń.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów od 2011 roku finansuje Reinvent the Toilet Challenge

O skali problemu odprowadzania ścieków niech świadczy fakt, że około 3,6 miliarda ludzi jest zmuszonych do korzystania z niebezpiecznych urządzeń sanitarnych. Szacuje się, iż nawet pół miliona dzieci poniżej piątego roku życia umiera każdego roku z powodu zatruć pokarmowych spowodowanych ograniczonym dostępem do czystej wody i środków higieny. Za sprawą przedsięwzięć takich jak Reinvent the Toilet Challenge Gates i inni filantropi chcieliby napędzić rozwój technologii ułatwiających spełnianie podstawowych potrzeb przez mieszkańców biedniejszych regionów.

Czytaj też: Jej zdjęcia wykorzystano do szkolenia sztucznej inteligencji. Kontrowersyjna historia z technologią w tle

Osobny problem stanowi obecnie kwestia uzdatniania wody. Niektóre metody zakładają na przykład odsalanie wody morskiej, co było jak do tej pory drogim i czasochłonnym procesem. Za sprawą nowatorskich, tanich w produkcji urządzeń możliwe będzie jednak zapewnienie dostępu do wody pitnej nawet tam, gdzie jest on obecnie ograniczony. Skala problemu może być szczególnie wysoka w związku z postępującymi zmianami klimatu, które prowadzą do wysychania rzek i jezior.